Lekce z historie tetování: Vědci objevili nejstarší tetování na světě

Tetování je dnes opět módní trendem. Ale nejde o žádnou novinku – tetované byly i 5000 let staré egyptské mumie.
Tetování je radost. Pro někoho
Tetování je radost. Pro někoho
pixabay.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Vědci objevili tetování na dvou 5000 let starých egyptských mumiích. Zřejmě jde o nejstarší tetování na světě, jež zobrazuje scény z reálného života. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC.

Jaké bylo nejstarší tetování muže

První mumie patřící muži má na paži a rameni tetování buvola a paovce hřivnaté, což je druh z podčeledi kozy a ovce původem ze severní Afriky. Druhá mumie ženy má na stejném místě tetování symbolů ve tvaru písmena S. Další podrobnosti o nálezu byly zveřejněny v archeologickém časopisu Journal of Archaeological Science.

Jde o objev, který mění naše chápání toho, jak lidé v oblasti žili, uvedl Daniel Antoine, který je jedním z autorů studie. "Teprve teď se nám díky velmi zachovalým mumiím naskytl nový pohled na život těchto lidí," uvedl s tím, že mumie jsou 5000 let staré, přičemž dosud nejstarší tetování z Afriky bylo asi o 1000 let mladší.

První mumie byla objevena před 100 lety. Výsledky výpočetní tomografie nasvědčují tomu, že šlo o muže ve věku od 18 do 21 let, který zemřel následkem bodné rány na zádech. Archeologové zprvu tmavým šmouhám na paži mumie nepřikládali velký význam; poté, co je ale zkoumali pod infračerveným světlem, dospěli k závěru, že jde o tetování dvou zvířat s rohy.

Jaké bylo nejstarší tetování ženy

Mumie ženy má na paži čtyři symboly ve tvaru písmena S a něco, co připomíná klacky, které se používaly při rituálních tancích. Tetování bylo zřejmě vyrobeno s pomocí popela.

Archeologové se původně domnívali, že tetování ve starověkém Egyptě měly pouze ženy. To však nejnovější objevy vyvracejí. Podle vědců bylo tetování zřejmě symbolem společenského postavení a odvahy.

Obě mumie byly objeveny v mělkých hrobech u naleziště Gebelein asi 40 kilometrů jižně od Luxoru. Mumifikace proběhla přírodní cestou v důsledku suchých pouštních podmínek.

Výsledky radiouhlíkového datování nasvědčují tomu, že muž a žena žili mezi roky 3351 a 3017 před naším letopočtem. V roce 3100 před naším letopočtem nad územím převzal vládu první faraon.

Nejstarší dochované tetování je na mumii ledového muže, která byla objevena v 90. letech v tyrolských alpách. Ledový muž Ötzi žil mezi lety 3370 a 3100 před naším letopočtem. Má ale pouze tetování vodorovných a svislých čar, nikoliv scén ze života.

ČTK

Reklama
Reklama