Dosud neviděné záběry královny Viktorie: Proč samotářská panovnice nosila jedinou barvu šatů?

Britská královna Viktorie stála v čele impéria po dobu 63 let a sedmi měsíců. Občané si ji však na veřejnosti moc neužili.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Británie v barvě 1 - Viktorie

reklama

Viktorie se narodila 24. května roku 1819 v Londýně a královnou Spojeného království Velké Británie a Irska se stala 20. června 1837, kdy jí bylo pouhých 18 let. Titul první císařovna Indie pak získala 1. května roku 1876. Doba její vlády bývá označovaná jako viktoriánské období, pro které je charakteristický výrazný průmyslový, politický, vědecký a vojenský rozvoj. 

Babička Evropy

Viktorii se přezdívalo „babička Evropy“, když s manželem Albertem Sasko-Kobursko-Gothajským (svým bratrancem) měla devět dětí, kterým se postupně narodilo 42 potomků. Právě široké potomstvo vedlo později za první světové války ke kuriózní situaci, kdy proti sobě stálo mnoho panovníků, kteří byli buď královninými vnoučaty či jejich partnery.

Královna Viktorie
Autor: Getty Images Královna Viktorie

Viktoriin manžel Albert zemřel po 21 letech manželství a jeho smrt královnu velice zasáhla. Následný smutek držela dlouhých 40 let. V této době se oblékala pouze do černé barvy, přičemž unikátní, dosud neviděné záběry přináší dokument Británie v barvě na Prima Zoom. Navzdory své početné rodině se z královny v tomto období stala velmi samotářská osoba, kterou její poddaní vídali jen málokdy. 

Zemřela 22. ledna 1901 ve věku 81 let po krátké nemoci. Její rakev však již nebyla zahalena v té době již tradiční černou, ale svatební bílou. Jednalo se o jedno z posledních přání nezapomenutelné britské panovnice, která se těšila na setkání se svým milovaným Albertem.

reklama

reklama