Kolik tyranosaurů žilo na Zemi v jednu chvíli? Podle nového výzkumu daleko méně, než si myslíte

Tyranosaurus rex žil na Zemi zhruba před 68 miliony lety. Až nový výzkum však přichází s informací, kolik generací tohoto ještěra na naší planetě žilo a kolik exemplářů se zde pohybovalo ve stejný čas.
Tyranosaurus rex pobýval na Zemi po 127 000 generací
Tyranosaurus rex pobýval na Zemi po 127 000 generací
iStock

reklama

Snad žádný dinosaurus se netěší tak masivní popularitě mezi laiky a vědeckými profesionály jako Tyrannosaurus rex. Tento obří prehistorický ještěr, který dosahoval velikosti až přes 12 metrů a vážil kolem 6 000 kg, vládl planetě Zemi zhruba před 68 miliony lety, a ačkoli už o něm archeologové a další vědci znají spoustu faktů, až nyní přišli se studií, která se zabývá tím, kolik tyrannosaurů vlastně na Zemi bylo.

Země nesla 127 000 generací tyranosaura

Podle výzkumníků z University of California se po povrchu planety prohánělo celkem okolo 2,5 miliard tyranosaurů, přičemž pouze 20 000 kusů živočichů existovalo v jediný moment. Jak vědci dospěli k tak vysoké miliardové cifře? Velmi jim pomáhá dlouhá doba, po kterou slavný T-rex existoval, jednalo se totiž o 1,2–3,6 miliony let. To by mimochodem znamenalo, že na modré planetě žilo celkem 127 000 generací tohoto dinosaura.

Za objevem tyranosaura zřejmě stojí jeho četný výskyt
Autor: iStock Za objevem tyranosaura zřejmě stojí jeho četný výskyt

Není divu, že vedoucí studie Charles Marshall na to konto prohlásil, že se jedná „o spoustu zubů. A spoustu pařátů“.  Podobně obří množství žijících exemplářů by nicméně vysvětlovalo, proč se paleontologům podařilo najít poměrně velké množství kosterních pozůstatků. Ostatně jak Marshall sám podotýká, kdyby počet kusů byl například jen okolo 2,5 milionů, možná by k objevu tyranosaura nikdy nedošlo.

Studie plná odhadů

Vědci se však zároveň netají tím, že je jejich studie pouze odhadová a že pracuje s poměrně velkým množstvím neexaktních dat, která mohou vést k vysoké pravděpodobnosti chyby. Dosavadní poznatky kupříkladu uvádějí, že tyranosaurus dosahoval věku okolo 28 let, přičemž sexuálně dospělý byl již kolem patnáctého roku života. Vědci tedy přikročili ke kompromisu a pracovali s průměrným generačním věkem okolo 19 let.

Dále pracovali s obecným poznatkem ekologů, že čím je zvíře větší, tím menší je obvykle hustota jeho výskytu v oblasti. Tyranosaurus se pohyboval v oblasti od Kanady po Mexiko, přičemž autoři studie pro své výpočty aplikovali dosavadní modely, s nimiž došli k závěru, že se jeden T-rex pohyboval v prostoru zhruba 100 km2. To by podle studie znamenalo, že se například v prostoru Kalifornie pohybovalo okolo 3 800 kusů zvířat, zatímco například ve Washingtonu D.C. byste našli tyranosauří zástupce pouze dva.

Mohlo existovat až 42 miliard exemplářů

Vzhledem k používání průměrů a odhadů na úkor přesných dat vědci odhadují, že se mohla výsledná populace slavného obyvatele druhohor pohybovat v opravdu širokém pásmu 140 milionů až 42 miliard kusů. Množství 2,5 miliard se autorům studie nicméně jeví jako v tuto chvíli nejvíce reálné, což by rovněž znamenalo, že k nalezení jedné fosilie byste potřebovali 80 milionů tyranosaurů. 

Není divu, že autoři studie i další vědecké týmy hodlají ve výzkumu dinosaurů pokračovat. Ačkoli se totiž zabývají zkamenělými pozůstatky pravěkých tvorů již dlouhé roky a bezpochyby za tu dobu nastřádali celou řadu impozantních poznatků, je očividné, že nejen T-rexe obklopuje celá řada otazníků. Ostatně podle nové simulace T-rex dokonce nebyl ani rychlý běžec, jak ho ukazuje snímek Jurský park. Podle všeho byl spíš pomalý chodec.

reklama

reklama