Kolébka lidstva v sobě ukrývá netušené bohatství. Kde se nachází a jaká tajemství zatím vydala?

Na Zemi žije 7,8 miliardy lidí nejrůznějších etnik, národností a tělesných proporcí. I přes tuto druhovou rozmanitost všichni mají stejnou minulost i původ.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Neuvěřitelná planeta 11 - kolébka lidstva

reklama

Asi 50 km jihozápadně od Johannesburgu se na ploše 250 km rozkládá oblast známá jako kolébka lidstva. Již samotný název odráží skutečnost, že na tomto území započaly známé formy života na Zemi a je zde zakopána naše kolektivní pomyslná pupeční šňůra. Podle vědců se jedná o nejbohatší světové naleziště fosilií hominidů, které vydalo exempláře staré až 3,67 milionu let.

Historie lidstva a jeho předků sahá daleko za mamuty
Autor: iStock Historie lidstva a jeho předků sahá daleko za mamuty

Paní Plesová

Od 30. let 20. století byly v kolébce lidstva, jejíž příběh můžete na Prima ZOOM sledovat v sobotu ve 21:05 v dalším díle dokumentární série Neuvěřitelná planeta, odkryty tisíce petrefaktů a prehistorických nástrojů. Zejména krasová jeskyně Sterkfontein je jedním z nejbohatších zdrojů informací o evoluci člověka, podle kterých mohou vědci rekonstruovat komplexní příběh původu lidstva. Nejslavnější dochovanou fosilií, která byla kdy v kolébce lidstva objevena paleontologem Robertem Broomem, byla lebka Australopitéka afrického, jež si vysloužila přezdívku paní Plesová.

Naleziště v Jižní Africe je od roku 1999 součástí seznamu světového dědictví UNESCO a doposud bylo v přilehlých jeskyních nalezeno neuvěřitelných 40 % všech zkamenělin předků člověka. Ani špičkoví antropologové a paleontologové si netroufají hádat, jaké netušené bohatství tato významná oblast v sobě ještě ukrývá.

reklama

reklama