13. března 2023 14:00

Zajímavosti o Kleopatře: Nebyla Egypťanka, vzala si své bratry a hadem se zřejmě nezabila

Egyptská královna Kleopatra VII. se do historie nesmazatelně zapsala svou krásou, mileneckým vztahem s Juliem Caesarem a Markem Antoniem i sebevraždou hadím jedem. Jenže bylo všechno opravdu tak, jak nám to už v roce 1963 představil monumentální film Kleopatra v hlavní roli s Elizabeth Taylorovou?

O Kleopatře slyšel každý. Mnohé fascinující detaily jejího života už ale tak známé nejsou...

1) Kleopatra nebyla Egypťanka

Kleopatra se sice narodila v Egyptě, svůj původ ale odvozovala od Ptolemaia I. Sótéra (367–283 př. n. l.), který byl jedním z makedonských generálů ve vojsku Alexandra Velikého. Ptolemaios se chopil vlády v Egyptě po Alexandrově smrti v roce 323 př. n. l. a založil zde dynastii řecky mluvících vládců, která zemi na Nilu ovládala následující tři století. I když Kleopatra nebyla etnickou Egypťankou, přijala mnohé z tradičních egyptských zvyklostí a také se jako vůbec první Ptolemaiovec naučila egyptštinu.

2) Kleopatra byla dítětem incestu

Stejně jako mnohé jiné královské dynastie Ptolemaiovci často uzavírali sňatky uvnitř rodiny, aby tak udrželi čistou pokrevní linii. Víc než deset Kleopatřiných předků si proto vzalo své sourozence nebo sestřenice a bratrance za manželky nebo manžele a je pravděpodobné, že Kleopatřini rodiče byli bratr a sestra. Sama Kleopatra se provdala za své dva nedospělé bratry, kteří hráli roli ceremoniálních manželů a občasných spoluvládců v různých obdobích její vlády nad Egyptem (51–30 př. n. l.).

3) Krása nebyla hlavní Kleopatřinou zbraní

Římská propaganda vylíčila Kleopatru jako svůdkyni, která využívala své sexuální přitažlivosti jako zbraně v dosažení politických cílů. Ve skutečnosti ale byla Kleopatra známá především díky své inteligenci – mluvila nejméně deseti jazyky a byla vzdělaná v matematice, filozofii, rétorice a astronomii. Přestože řecký spisovatel Plútarchos hovoří v souvislosti s Kleopatrou o „neodolatelné kráse“, existují o fyzickém vzhledu egyptské královny určité pochybnosti. Například na mincích se svou podobiznou je Kleopatra vyobrazena s mohutným zahnutým nosem…

Čtěte také: Záhada tří visících mumií má vysvětlení. Experti odhalili, proč byli vojáci zamrzlí hlavou dolů

4) Kleopatra měla prsty v úmrtí svých tří sourozenců

Stejně jako incestní vztahy patřila k Ptolemaiovcům i vražedná spiknutí a uzurpování moci – a Kleopatra a její sourozenci nebyli výjimkou. Její první bratr-manžel Ptolemaios XIII. vyhnal Kleopatru z Egypta poté, co se pokusila zmocnit trůnu. To vedlo k občanské válce, v níž se Kleopatra spojila proti Ptolemaiovi s Juliem Caesarem. Její bratr a manžel nakonec skončil po prohrané bitvě v Nilu. Kleopatra se pak provdala za svého bratra Ptolemaia XIV., ale později zřejmě zařídila jeho vraždu, aby umožnila svému synovi stát se jejím spoluvládcem. V roce 41 př. n. l. pak nechala popravit svou sestru Arsinoé.

5) Kleopatra věděla, jak vstoupit na scénu

Kleopatra se považovala za živoucí bohyni a často využívala netypické způsoby, jak získat spojence. Známým příkladem je scéna, kdy se Kleopatra nechala v Alexandrii v roce 48 př. n. l. zabalit do koberce a propašovat do tábora Julia Caesara, který ji předtím nechtěl přijmout. Caesar takovému entrée neodolal a stal se nejen jejím spojencem ve válce proti Ptolemaiovi XIII., ale také Kleopatřiným milencem. Vysloveně divadelní vstup na scénu pak Kleopatra předvedla v roce 41 př. n. l. římskému triumvirovi Marku Antoniovi v Tarsu. Na schůzku údajně dorazila na zlaté lodi s nachovými plachtami a vesly ze stříbra. Kleopatra byla nalíčena tak, aby vypadala jako bohyně Afrodita, a seděla pod pozlaceným baldachýnem, zatímco sloužící kolem ní rozdmýchávali kadidlo. Jisté je, že Antonius jejímu kouzlu okamžitě propadl.

6) Kleopatra žila v Římě, když zabili Caesara

Kleopatra se k Juliu Caesarovi připojila v Římě v roce 46 př. n. l. a žila zde jako jeho milenka. Caesar jí dokonce nechal vztyčit sochu v chrámu bohyně Venus Genetrix, což mu mnozí Římané zazlívali. Poté, co byl Caesar v roce 44 př. n. l. ubodán na schodech do Senátu, musela Kleopatra i se svým synem Caeasarionem z Říma uprchnout. Zanechala ale výraznou stopu ve zdejší módě – Římanky začaly napodobovat její exotický účes a Kleopatřiny perlové náhrdelníky se stal žádaným módním doplňkem. Došlo to tak daleko, že se sochy bohatých Římanek od té doby podobaly jedna druhé a zaměňovaly se se samotnou Kleopatrou.

Mohlo by vás zajímat: Velká sfinga v Gíze nepřestává fascinovat. Koho ve skutečnosti představuje?

7) Kleopatra založila svůj vlastní pijácký klub

S Markem Antoniem žila Kleopatra po Caesarově smrti ve více než přátelském vztahu. Zimu v roce 40–41 př. n. l. strávili v Egyptě nicneděláním a oddáváním se nejrůznějším výstřelkům včetně toho, že společně založili vlastní pijáckou společnost známou jako „Klub nenapodobitelných jater“. Členové klubu holdovali pití vína, pořádali nejrůznější soutěže a po nocích se spolu s Kleopatrou potulovali po Alexandrii a bavili se žerty na účet obyvatel města.

8) Kleopatra velela flotile lodí v námořní bitvě

Kleopatra se provdala za Marka Antonia a měla s ním tři děti. Jejich manželství ale skončilo nešťastně, když Antoniův soupeř Octavianus přesvědčil Senát, aby Egyptu v roce 32 př. n. l. vyhlásil válku. V následujícím roce Kleopatra v bitvě u řeckého Actia osobně velela několika desítkám egyptských válečných lodí, které se spolu s Antoniovou flotilou utkaly s Octavianem. Bitva skončila porážkou egyptských sil a Kleopatra s Markem Antoniem uprchli do Egypta.

9) Kleopatra zřejmě nezemřela na uštknutí kobrou

Poté, co Octavianus zahnal Kleopatru s Antoniem do Egypta, spáchali oba v roce 30 př. n. l. sebevraždu. Zatímco Antonius si probodl břicho, u Kleopatry jsou okolnosti sebevraždy sporné. Tradičně se uvádí, že se nechala kousnout jedovatým hadem – zřejmě zmijí nebo kobrou – do paže, kronikář Plútarchos však uvádí, že „nikdo neví, co se doopravdy stalo“. Podle něj Kleopatra ukrývala ve svém komplikovaném účesu lahvičku s jedem, historik Strabón zase mluví o jedovaté masti. Vědci se dnes kloní k tomu, že Kleopatra použila špendlík namočený v nějakém druhu silného jedu, možná hadího.

Čtěte více: Vše o případu Petra Kramného: Podivná smrt rodiny, detektor lži a soudní tahanice

10) Film o Kleopatře byl jedním z nejdražších v historii

Nejznámější filmové zpracování příběhu o Kleopatře vzniklo v roce 1963 a hlavní roli v něm ztvárnila Elizabeth Taylorová. Film Kleopatra od počátku bojoval s produkcí i scénářem, díky čemuž jeho rozpočet vzrostl z plánovaných 2 milionů na 44 milionů dolarů včetně 200 000 dolarů za kostýmy pro Taylorovou. Natáčení téměř zruinovalo studio 20th Century Fox, a i když film od uvedení do kin vydělal hotové jmění, zůstává po započtení inflace jedním z nejdražších snímků v historii.

Zdroj: History Channel

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom