Kdo stál za bombovým útokem ve Francii? Čechoslováci

Jen drobné připomenutí, že i Československo si vychovávalo své teroristy
Terorismus zabíjí
Terorismus zabíjí
pixabay.com

reklama

Teroristické útoky ve Francii

Zdá se, jako by Francie byla z nějakého důvodu oblíbeným terčem teroristů. Jen namátkou: bombový útok v Paříži (září 1986), bombový útok v Paříži (červen 1995), střelba v Montauban a Toulouse (březen 2012), střelba v redakci časopisu Charlie Hebdo (leden 2015), útok autem v NICE (červen 2016), série útoků v Paříži (listopad 2015)… Málokdo ví, že nejméně jeden atentát byl v minulosti proveden v Československu vyškolenými atentátníky. Jednalo se o akci mající poškodit nově vznikající spolupráci států, kterou dnes známe pod jménem Evropská unie.

Vrahové z československé rozvědky

Československá rozvědka podnikla například v roce 1957 ve Francii pumový útok, namířený proti tehdy počínající západoevropské integraci. Bomba měla podle představ teroristů vybuchnout na recepci Evropského společenství uhlí a oceli, předchůdce dnešní Evropské unie. Útočníci chtěli vyvolat dojem, že za akcí stojí němečtí neonacisté, odpůrci evropského sjednocování,“ udává Ministerstva vnitra ČR. Tento atentát se neobešel bez obětí, 

Líheň špionů a teroristů u nás byla v 70. letech na fakultě Státní bezpečnosti v Zastávce u Brna. Úspěšně se v ní proškolili třeba příslušníci Rosy z Itálie nebo „studenti“ z Vietnamu, Nikaraguy, Sýrie a hlavně z Palestiny. Výcvik probíhal i v rekreačním středisku FMV v Jílovém u Prahy nebo ve vojenském prostoru Doupov,“ píše se na stránkách českého rozhlasu. Stanislav Tomeš podezřelý z atentátu na prefekta departmentu Bas-Rhin, pracoval ve službách  československé tajné služby, byl v souvislosti s atentátem stíhán, leč stíhání bylo pro jeho vysoký věk zastaveno. Odsouzen nebyl ani druhý podezřelý agent, Milan Michel. Bombu, která byla maskovaná jako krabice na doutníky, otevřela prefektova manželka, což ji stálo život. 

V souvislosti s odsouzením Jaromíra Baldy se mluvilo o "jediném českém teroristovi". Bohužel, jediný nebyl. Jen byl jediný, který se odhodlal k teroru proti vlastním spoluobčanům.

Text: Topi Pigula
 

reklama

reklama