Ježíš možná při zázraku používal nádobí z právě objevené dílny

Mnozí věří v transmutaci hmoty, tedy změna vody ve víno. V Izraeli se objevila keramická dílna nedaleko místa, kde mělo k zázraku dojít.
Ježíšova transmutace hmoty - přeměna vody ve víno, zázrak, který se nepovedlo zopakovat (4413153)
Ježíšova transmutace hmoty - přeměna vody ve víno, zázrak, který se nepovedlo zopakovat (4413153)

Archeologové v Izraeli našli 2000 let starou dílnu, v níž se vyrábělo kamenné nádobí. Místo je u arabské vesnice Kafr Kanná severně od Nazaretu. Právě v této oblasti podle Bible vykonal Ježíš Kristus první zázrak, když při svatbě v Káně Galilejské proměnil vodu ve víno, které hostiteli právě došlo.

Pověst uvádí, že Ježíš nařídil služebníkům přinést šest kamenných nádob naplněných vodou, kterou pak přeměnil ve víno. Podle izraelských médií, která o archeologickém nálezu informovala, není vyloučeno, že tyto nádoby vznikly právě v objevené dílně.

Spolu s ní tým archeologa Jonatana Adlera našel také lom na těžbu vápence. Unikátní na nálezu je ovšem právě dílna. Zatím byly v Izraeli objeveny jen čtyři výrobny tohoto druhu.

V době, o niž jde, se v oblasti používaly hliněné nádoby. "Misky na vaření i na skladování zásob byly hliněné. V prvním století ale Židé v Judeji a Galileji používali také nádoby z jemného křídového vápence," řekl Adler. Důvod byl podle něj jasný – hliněné nádoby mohly být z hlediska rituálních zákonů znečištěny, staly se pak nevhodné k použití a Židé je rozbíjeli, zatímco ty kamenné byly považovány za trvale čisté.

V novém nálezu u Nazaretu se našly vápencové kužely, vydlabané při výrobě misek či hrnků, a také zbytky poškozených nebo ještě nedokončených výrobků.

"Hotové nádoby se prodávaly zde v Galileji. Nález dokazuje, jak přísně se dodržovaly zákony o rituální čistotě," řekl Adler.

ČTK

reklama