Jedna z nejstarších koster v USA bude navrácena indiánům. Obama zavelel a antropologové "utřeli"

Jedna z nejstarších nalezených koster v USA bude navrácena indiánům, kteří ji pohřbí. Navrácení kosterních pozůstatků schválil dosluhující prezident Barack Obama, a ukončil tak dvacet let dlouhý spor mezi indiánskými kmeny a vědci.
Indiánský prapředek  se vrací do posvátné hlíny
Indiánský prapředek se vrací do posvátné hlíny
Pixabay

reklama

Kostra, které indiáni přezdívají The Ancient One (Pravěký) a je též známá jako Muž z Kennewicku, je podle expertů stará nejméně 8 400 let. Byla nalezena na federálním pozemku na břehu řeky Columbie ve státě Washington v roce 1996. Loni vědci z Kodaňské univerzity potvrdili, že DNA kostry je příbuzná původním obyvatelům.

Indiáni a vědci vedli spor ohledně toho, zda kostra podstoupí další laboratorní testy, nebo bude rovnou pohřbena. Na základě Obamova souhlasu americké ministerstvo obrany předá Pravěkého státnímu archeologickému centru, které pozůstatky indiánským kmenům vydá do 90 dnů.

Zatím není zcela jasné, kam kosterní pozůstatky poputují. O navrácení usilovalo několik indiánských kmenů. Mezi nimi je i kmen Jakimů, který již více dvacet let žádá, aby kostra byla vrácena indiánům a mohla tak být pohřbena tradičním způsobem. "Bude navrácen, aby konečně mohl odpočívat v pokoji, " řekl náčelník Jakimů JoDe Goudy.

ČTK

reklama

reklama