Jeden malý nález zřejmě úplně změní pohled na lidské dějiny!

V Indonésii byly objeveny jeskynní malby staré až 40 000 let – a vrhají na dějiny lidstva velmi zvláštní světlo...
Otisk ruky ze Sulawesi
Otisk ruky ze Sulawesi

reklama

Vědci bádající v jeskyních indonéského ostrova Sulawesi objevili nástěnné malby, z nichž nejstarší podle nich vznikly v době před 40 000 lety. Objev uveřejněný dnes v prestižním časopisu Nature může změnit pohled na to, kdy a jak se v lidech vyvíjela schopnost tvořit umělecká díla. Podobně staré výtvarné počiny byly dosud nalezeny pouze v jeskyních západní Evropy.

Malby podle stanice BBC zobrazují několik zvířat žijících na ostrově či lidské postavy, část z nich tvoří čevenou barvou vytvořené obrysy lidských rukou.

Tým australských a indonéských vědců určil stáří maleb pomocí analýzy vápenných vrstev, kterými byly malby překryté. "Minimální stáří (obrysu ruky) je 39 900 let, což z ní dělá nejstarší šablonu ruky na světě," uvedl člen týmu Maxime Aubert z Griffithovy univerzity v australském Brisbane.

Malba endemického prasete je zase podle něj stará nejméně 35 400 let, čímž se stala jedním z nejstarších figurativních zpodobnění zvířat na naší planetě.

Ve stejných jeskyních se nalezly i malby staré "sotva" 27 000 let, což znamená, že lidé zde žili a tvořili v rozmezí 13 000 roků.

Nejsme zase tak chytří...

Výtvory podle vědců dokládají, že již v této době si lidé vytvářeli uvažování podobné tomu dnešnímu, když byli schopni přemýšlet o abstraktních konceptech a tvořit umění.

Nálezy ze Sulawesi mohou podle vědců přinést novou odpověď na otázku, kdy si lidé vyvinuli tyto schopnosti, a vést k novému pohledu na evoluci lidského druhu.

Dosud nejstarší nálezy byly objeveny v jeskyních Francie a Španělska a vědci je datovali do doby mezi 30 až 40 tisíci lety. Například výtvor ze španělské jeskyně El Castillo se použitou technikou i barvou obrysům rukou z Indonésie velmi podobá.

ČTK

ZAJÍMÁ VÁS ARCHEOLOGIE A NEJSTARŠÍ DĚJINY LIDSTVA? ČTĚTE:

Piltdownský člověk

Největší archeologický podvod všech dob. Kdo chtěl vydělat na evoluci?

 

Lehký tank na vraku lodi San Francisco Maru

OBRAZEM: Potopené tanky i trosky bitevních lodí. To je podmořská archeologie

 

Socha Apollona

Archeologický příběh jako z pohádky: při rybaření našel vzácnou sochu

reklama

reklama