Jak (ne)vidět největší palestinskou podlahovou mozaiku

Vypadá to, jako taková hra palestinských památkářů. Na okamžik odkryjí jen vybraným očím největší podlahovou mozaiku s tím, že se znova ukryje a objeví až za rok. Možná
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Palestinské úřady zpřístupnily veřejnosti největší podlahovou mozaiku. Nacházela se v lázni někdejšího Hišámova paláce, který leží u biblického Jericha na Západním břehu Jordánu. Mozaikové geometrické a květinové ornamenty zabírají plochu větší než 820 metrů čtverečních. Cenná památka, pocházející podle archeologů z 8. století, byla k vidění pouze dnes. Pak bude znovu zakryta, aby byla chráněna před sluncem.

Hlavně aby na ní nesvítilo slunce

Návštěvníci měli možnost vidět skvostné vzory zachované v barvách červené, modré a okrové. Výzkumy ukazují, že palác byl obydlen až do 10. století. Podle palestinské agentury WAFA se mozaika našla pod sutinami, které zůstaly po zemětřesení z roku 947. Objevena byla při průzkumu ve 30. letech minulého století.

Guvernér Jericha Madžíd Fatjání řekl, že k nálezům patří i mozaiková podoba stromu života. Po jedné straně kmene mohutného stromu dohání lev jelena, zatímco na druhé se v poklidu dva jeleni pasou, což je symbolické znázornění války a míru, řekl guvernér.

Ruiny byly sice objeveny už v roce 1873, ale první vykopávky provedl až ve 30. letech Brit Robert Hamilton. Palác je příkladem rané islámské architektury. Leží 260 metrů pod úrovní moře a je restaurován z financí, které poskytuje Japonsko. Měl několik obytných poschodí, mešitu, dvůr, sloupovou chodbu a byla v něm fontána i lázeň.

Historie není zcela jasná

Historici původně uváděli, že byl palác postaven za umajjovského chalífy Hišáma bin Abdal Málika v letech 724 až 743, nynější odborníci se ale kloní k názoru, že stavitelem byl až Hišámův nástupce Valíd II. Palác byl sice jeho rezidencí, ale byl poprvé poškozen už při zemětřesení v roce 749.

Slavnostnímu otevření mozaiky byla přítomna palestinská ministryně pro cestovní ruch a památky, jerišský guvernér, generální tajemník Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) a japonský velvyslanec u palestinské samosprávy. Ministryně pro cestovní ruch Rúlá Maája řekla, že podlaha bude znovu zakryta, dokud nebude ukončena stavba přístřešku nad ní, což by mělo být příští rok.

ČTK

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama