Jak mohl postižený mrzák vládnout nejmocnější zemi světa? Nová fakta o Tutanchamonovi

BBC One natočila dokument o nových poznatcích o Tutanchamonovi. A ukazuje to překvapivé nové informace!
Rekonstrukce Tutanchamona
Rekonstrukce Tutanchamona

reklama

Egyptský panovník Tutanchamon měl zřejmě silně deformovanou nohu a chodit mohl jen o holi a s pomocí jiných lidí. Vědci to usoudili z virtuální pitvy, kterou provedli na základě CT snímků Tutanchamovy mumie. S jejich pomocí sestavili podobu známého panovníka v životní velikosti.

Nové poznatky bude vysílat v neděli stanice BBC One, ale některé informace z dokumentu se objevily už dnes.

Vědci údajně získali mnoho nových informací o tom, jak panovník žil i jak zemřel. Tutanchamon byl panovníkem 18. dynastie a Egyptu vládl mezi lety 1333 až 1323 před naším letopočtem. Podle historiků zemřel ve věku 19 let.

V roce 2010 se objevily informace, že příčinou jeho smrti mohla být malárie, kterou Tutanchamon onemocněl po infikaci zraněné nohy. Z virtuální pitvy však vyplývá, že měl značně deformované levé chodidlo, které bylo vyvrácené dovnitř, tedy takzvanou koňskou nohu.

Nebylo to žezlo, ale berle...

V Tutanchamonově hrobce se našlo více než 100 holí a původně se myslelo, že měly být známkou jeho moci. Podle všeho tam však byly jako pomůcka k chůzi, bez níž se Tutanchamon za života neobešel.

 

Albert Zink z italského ústavu pro výzkum mumií listu The Independent řekl, že není pravděpodobné, že by král zemřel při řízení vozíku, jak se původně myslelo. "Nebyl toho schopen, nedokázal stát bez pomoci," řekl.

Vědci se domnívají, že Tutanchamonovo podlomené zdraví mělo genetický původ vzhledem k uzavírání sňatků v rámci jeho rodiny. Jeho rodiče byli podle genetických analýz sourozenci.

Tutanchamon 3D portrét - Obrázek 3 Foto:

Tutanchamonovu hrobku v Údolí králů v Luxoru roku 1922 objevil Brit Howard Carter. Egypt letos na jaře otevřel repliku, aby ušetřil originál před návaly turistů. Originál je stále možné vidět, ale za mnohem vyšší vstupné.

ČTK

A TADY JSOU DALŠÍ ČLÁNKY O FARAONECH:

 

Pergamen z Egypta

Objev zcela neznámého faraona ukazuje, jak málo toho víme

Mumie Ramsese II.

Vražda stará 3000 let: Faraona Ramsese III. podřízla manželka

Tamut

Popová hvězda z doby faraonů: co o ní prozradila její mumie?

reklama

reklama