Legendární oceánograf Cousteau ukázal lidstvu svět ticha. Zaslouženě vyvolal senzaci

Francouzský oceánograf, režisér a cestovatel Jacques-Yves Cousteau, který se narodil 11. června 1910, patřil k nejznámějším popularizátorům podmořského života.

Cousteau prakticky celý život zkoumal krásy moří, poprvé se potápěl v deseti letech a naposledy v třiaosmdesáti letech. Zkonstruoval dýchací přístroj pro pobyt pod vodou, sestrojil podmořskou kameru a natočil první podmořský barevný film. A zejména přitáhl pozornost ke „světu ticha“ pod hladinou.

Cousteau způsobil senzaci

Rodák ze Saint André de Cubzac, které leží nedaleko ústí řeky Garonny do Atlantského oceánu, vystudoval námořní učiliště a do roku 1957 sloužil ve francouzském námořnictvu. Právě pod jeho křídly také založil Cousteau první potápěčskou organizaci, Skupinu pro podmořské studium a výzkum. Doslova senzaci vyvolal jeho druhý film Svět ticha z roku 1953, který natočil spolu s režisérem Louisem Mallem. Film získal s Cannes roku 1956 Zlatou palmu, v Hollywoodu Oscara a autora proslavil na celém světě.

Čtěte také: 5 nejkrásnějších míst světa podle Jacquese Cousteaua. Od modré díry po potopený vrak

Cousteau na rekonstruované minolovce Calypso, kterou mu pořídil britský pivovarník Leon Guiness, podnikl mnoho výzkumných a dokumentačních expedic. Plavidlo pojmenované podle Homérovy nymfy se stalo legendární vědeckou a filmařskou základnou potápěčů na širém moři. Na výpravách natočil na 120 televizních dokumentů a napsal o nich více než 50 knih, za své dílo dostal řadu vyznamenání. Muž, jehož filmy byly známé i v socialistickém Československu, zemřel 25. června 1997, dva týdny po 87. narozeninách.

Zdroj: ČTK / The Cousteau Society

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom