18. ledna 2022 07:45

Tragédie v hotelu Rigopiano: Lavina vyrvala budovu ze základů, záchranná akce byla zpackaná

Masa sněhu v roce 2017 čtyřhvězdičkový resort málem srovnala se zemí. Někteří hosté se snažili dostat pryč už před neštěstím.

Luxusní hotel Rigopiano, který si v roce 2009 vybral k pobytu i George Clooney, když nedaleko odsud natáčel film Američan, leží v izolované horské oblasti apeninského pohoří Gran Sasso. V polovině ledna 2017 byl téměř poloprázdný. Kromě dvanácti zaměstnanců v něm v době neštěstí bydlelo jen 28 hostů, a nedá se říct, že zcela dobrovolně.

Posledních několik dní totiž panovalo naprosto příšerné počasí a napadlo tolik sněhu, co tu v posledních desetiletích nepamatovali. Poslední kapkou pro některé byla dvě silná zemětřesení o síle 5,3 a 5,7 stupně, která všechny vyděsila ve středu 18. ledna ráno. Někteří se v tu chvíli sbalili a začali odklízet sníh z aut, pevně rozhodnutí odjet. Museli se ale téměř okamžitě do hotelu vrátit, cesta do údolí byla totiž pokrytá místy až tři metry silnou vrstvou sněhu. Bohužel… kdyby se jim z hotelu povedlo probojovat, zachránilo by jim to život.

Lavina zdi hotelu prorazila silou tří tisíc náklaďáků

Odpoledne se země pod hotelem zatřásla znovu a rovnou dvakrát. Jestli to bylo právě zemětřesení, které bylo příčinou utržení laviny, nebo sehrálo roli obrovské množství čerstvě napadaného sněhu, je ve výsledku vlastně jedno. Hotel totiž, jak později vyplynulo ze zpráv vyšetřovatelů, vůbec neměl na tomhle místě stát; nacházel se přímo na úpatí kaňonu tvořícího přírodní svod sněhu a ledu z vrcholku Monte Siella.

Lidé v hotelu slyšeli jen temný, hluboký svist a ucítili závan větru, který před sebou 60 tisíc tun sněhu a ledu tlačilo, jak se k nim řítilo rychlostí okolo 100 kilometrů v hodině. Lavina strhávala a tříštila stromy, rvala a rozbíjela kameny a na hotel dorazila už obohacená o směsici dřevěných třísek, kamení a hlíny. Stěny povolily. Ledová masa prosvištěla kuchyní a zabila všechny v místnosti, pak pronikla do dvou dalších pokojů, kde někteří hosté – ještě promrzlí ze svého pokusu o odjezd – popíjeli horký čaj. Tam o životě a smrti rozhodla místa, která si k sezení vybrali.

Dispečerka neštěstí nevěřila

Hotelový údržbář Fabio Salzetta měl štěstí. Ve chvíli neštěstí pracoval v chatrči asi 30 metrů od hotelu. Tu lavina nezasáhla, na rozdíl od resortu jí nestála v cestě. Když všechno utichlo, vypáčil sněhem zabarikádované dveře a nemohl uvěřit vlastním očím. Hotel byl pryč, obrovská síla laviny hotel vyrvala ze základů a posunula jej o 10 metrů do údolí. Na hotelovém parkovišti objevil jednoho z hostů, který se mrazem potácel bez kabátu jen v mikině. Manželka ho totiž těsně před neštěstím poslala do auta pro prášek na bolest hlavy. „Je tam celá moje rodina,“ sdělil Salzettovi s pláčem.

Zalezli si do auta, nastartovali ho, zatopili a snažili se přivolat pomoc ze svých mobilů, měli ale mizerný signál, a když se jim konečně povedlo na neštěstí upozornit, žena na dispečinku jejich žádost o pomoc považovala za hoax. Nakonec jim musel pomoct známý jednoho z nich. Ani tak se jim ale rychlé pomoci nedostalo. Helikoptéra nemohla kvůli počasí vyletět a jediný stroj schopný prorazit cestu byl mimo provoz. Z údolí proto vyrazil první tým záchranářů pěšky, v devět hodin večer. Deset kilometrů dlouhý, komplikovaný výšlap, během nějž se prali s počasím i vyvrácenými stromy, jim trval víc než šest hodin.

Záchranné práce

Zpočátku nacházeli jen mrtvá těla a při pohledu na zavalené trosky se málokdo odvážil doufat, že tragédii vůbec nějací lidé přežili. Na místo pak během dne postupně dorazila i speciální jednotka s pátracími psy a helikoptéry s hasiči. Všechno bylo marné až do pátku 20. ledna, kdy celých třicet hodin po začátku pátrání uslyšeli hasiči pláč a volání o pomoc. Ve vzduchové kapse objevili krátce po sobě ženu, která svého manžela poslala do auta pro aspirin, a jejich syna. Ponurá nálada, která panovala mezi záchranáři, se rázem změnila.

Z trosek během následujících hodin vytáhli ještě tři živé děti a další čtyři dospělé. Jeden z nich, Giampalo Matrone, byl jako jediný vážně zraněný, přesto pod valem sněhu a trosek přežil neuvěřitelných 58 hodin. Byl ale bohužel posledním, komu stihli zachránit život. Skomírající naději pět dnů po neštěstí vzkřísila ještě trojice štěňat abruzzských ovčáků, které se povedlo z trosek zachránit, byla ale planá. V hotelu zemřelo celkem 29 lidí.

Dohra u soudu

Neštěstí vyvolalo obrovskou kritiku pozůstalých i veřejnosti kvůli tomu, jak dlouho museli zranění čekat na záchranu. Vyšetřování začalo téměř okamžitě a výsledkem byly tři desítky obviněných, včetně několika policistů, kteří posledním hostům pomáhali se k hotelu dostat i přes očividně nebezpečné podmínky, a ženy, která ignorovala první tísňové volání a odmávla jej jako vtip. Z vyšetřování ale nakonec mimo jiné vyplynulo, že většina obětí zemřela téměř okamžitě. Výjimkou byla žena, která přežila pod sněhem 40 hodin. Záchrany se nedočkala.

Zdroj: GQ, Associated Press

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom