24. května 2023 14:00

Kam se vypařil nejhledanější pirát světa? Slavné zmizení zřejmě vyřešily nalezené mince

Je to k neuvěření, ale drobná mince může vyřešit jednu z největších záhad zmizení lidské historie. Amatérský historik Jim Bailey totiž přišel s vysvětlením, kam se v 17. století poděl slavný pirát Henry Every.

7. září roku 1695 nechvalně proslulý pirátský zločinec Henry Every (rovněž známý jako Henry Avery) přepadl se svou posádkou plavidlo tehdejšího indického císaře Aurangzéba. Loď, která měla dopravit muslimské poutníky z Indie do Mekky, měla mimo jiné na palubě i poklad: zlato a stříbro v hodnotě stovek milionů korun. Než piráti odpluli kamsi na Bahamy, znásilnili zajaté ženy a muže před jejich zraky mučili a následně povraždili.

Nejhledanější muž planety

Zprávy o odporném zločinu se velmi rychle rozkřikly a na Everyho a jeho muže nakonec vypsal obrovskou odměnu i anglický král Vilém III. Oranžský, čímž se Every stal prvním celosvětově hledaným člověkem v historii planety. Přesto se ale zajetí vyhnul a jak svůj život dožil, zůstává dodnes záhadou. Historikům se nakonec povedlo vypátrat jen šest členů Everyho posádky, kteří byli podle záznamů v roce 1696 zatčeni u irského pobřeží. Po jejich kapitánovi ale jako by se slehla zem.

Čtěte také: Jak to ve skutečnosti bylo s Fontánou mládí? Piráti z Karibiku se inspirovali slavným příběhem z 16. století

Nečekaný objev

To ale možná dokáže změnit jedna malá mince, kterou amatérský historik Jim Bailey objevil v roce 2014 na farmě v americkém státě Connecticut. Ten byl v Everyho dobách součástí takzvané Nové Anglie. Bailey nejdřív netušil, jakou minci drží v ruce, ale když objevil arabský text, zatočila se mu hlava. Evropští osadníci tehdy totiž podle dostupných informací s arabským světem ještě neobchodovali. Baileymu tak bylo jasné, že narazil na přelomový objev. Následný výzkum navíc potvrdil, že se jedná o minci raženou v Jemenu v roce 1693.

Bailey takových mincí v následujících letech vykopal ještě několik. Deset kusů našel v Massachusetts, tři na Rhode Islandu, dvě v Connecticutu a doposud poslední se našla v Severní Karolíně.

Nález mince odstartoval rozsáhlé pátrání

Bailey se s pouhými nálezy samozřejmě nespokojil a chtěl vědět, jak se mince na kontinent vůbec dostaly. A je možné, že se mu díky tomu povedlo konečně uspokojivě odhalit osud piráta, po němž kdysi pátral celý svět. Materiály, které Bailey od roku 2014 shromáždil, totiž ukazují, že když Every do Nové Anglie připlul, předstíral, že je otrokář. Dokonce cestou přepadl jiné otrokářské plavidlo a otroky mu uloupil, aby vypadal věrohodně. Kvůli tomu si také zřejmě pořídil novou loď jménem Sea Flower (Mořská květina), která podle záznamů kotvila v roce 1696 u Rhode Islandu se 48 otroky na palubě.

Ostatní historiky tyto závěry fascinují. „Baileyho výzkum je bezchybný,“ nechal se slyšet profesor archeologie Kevin McBride. „Je to úžasně zajímavý příběh.“

Vypadá to, že se Everyho posádka byla schopná integrovat a usadit v Nové Anglii,“ vysvětlila connecticutská archeoložka Sarah Sportmanová. „Připomíná to schéma praní peněz.“

Bailey samozřejmě ve svém bádání pokračuje dál; možná se tak v budoucnu dočkáme ještě dalších podrobností, jež dokreslí Everyho unikátní životní příběh.

Zdroj: CBS News

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom