23. března 2023 06:00

Smrt Hanče a Vrbaty způsobila řada nešťastných náhod. Komunisté tragédii pozměnili

Trailer na český film Poslední závod

Rok a čtvrt před první světovou válkou se v národnostně vyhrocené atmosféře konal lyžařský závod, jehož nebezpečí nebylo na první pohled patrné. Stálo však život mimo jiné nejlepšího českého lyžaře.

Bohumil Hanč se narodil v krkonošské obci Benecko roku 1886, odmala tedy měl k nejvyššímu českému pohoří velmi blízko. Už ve svých dvaceti letech se mohl pyšnit titulem Mistr lyžař díky vítězství v mistrovství zemí Koruny české. Kariéru hvězdného běžce na lyžích pak přerušila vojenská služba, během níž se jeho nejlepším přítelem stal Václav Vrbata. Po splnění povinností se vrátil do milovaného kraje, vzal si svou lásku Slavěnu a společně čekali prvního potomka. Vrbata také lyžoval, ale Hančovým kvalitám se nepřiblížil, a tak byl především jeho prvním fanouškem.

Toto přátelství trvalo až do osudného dne 24. března 1913. Tehdy, v období Velikonoc, se totiž konal už tradiční vytrvalostní závod na 50 kilometrů, v němž byl Hanč přeborníkem. Český mistr se jej však původně neměl účastnit, neboť své těhotné manželce slíbil, že se závoděním skončí – nakonec však na nátlak okolí svolil k absolvování posledního závodu, na který pozval i přítele Vrbatu. Od manželky beze slova utekl, v sázce totiž bylo víc než pouze jeho osobní sláva: Hanč (možná) závodil za celý český národ.

Národní čest

Zde je potřeba udělat menší odbočku. V těchto letech těsně před první světovou válkou totiž byla národnostní situace v Rakousku-Uhersku značně vyhrocená; snad ještě více než v předchozích dekádách. Touha Čechů po vytvoření vlastního státu, jenž by reflektoval existenci českého národa, totiž rostla a součástí snah o vymanění se z německo-rakouského područí byly i sportovní události zahrnující zástupce těchto národů.

Čtěte také: Únos století skončil tragickou smrtí dítěte. Podívejte se na unikátní záběry z místa činu

Proto vyvolalo pozdvižení, že se profesionálně organizovaného krkonošského závodu měl zúčastnit německý lyžař Oswald Bartel. Přestože byl o dva roky mladší než Hanč, měl na kontě už celou řadu úspěchů. Snad i tato okolnost přesvědčila Hanče, aby závodní běžky ještě naposled obul. Bohužel však neměl ponětí, jak definitivně toto rčení dopadne.

Podmínky vedoucí ke katastrofě

V této atmosféře tedy Hanč jako favorit závodu bojoval za Čechy a o jeho motivaci tudíž nebylo pochyb. Snad i proto dokázal vzdorovat rozmarům hor, jež se pro všechny ostatní účastníky závodu staly nepřekonatelnými. Navzdory původním předpokladům, slibujícím jasné jarní počasí, během závodu začalo pršet, sněžit a závodníky zastihla vichřice. Ti byli jen spoře oblečeni, bez čepic a rukavic, oděni pouze v košilích. I proto pět ze šesti závodníků (včetně německého šampiona Bartela) postupně vzdalo a odebralo se do bezpečí přilehlých chat. Na vytyčeném okruhu zůstal pouze Hanč.

Navzdory snahám traťových komisařů se motivovaného sportovce nepodařilo zastavit. Hanč si nebyl vědom situace kolem závodu a komunikace v zuřící vichřici se ukázala jako nemožná. Postupem času zůstal v okolí zcela osamocen – až na nečekaně se zjevivšího Vrbatu, který mu v nejtužším mrazu poskytl svůj kabát a čepici. Těžko říct, co přesně se poté stalo, ale oba muži se rozdělili – Vrbata zřejmě jel pro pomoc, zato Hanč nevěda o ostatních závodnících pokračoval ve snaze urvat vítězství pro český národ. Nakonec však padl vysílením.

Mohlo by vás zajímat: Nejhorší operace všech dob měla 300% úmrtnost. Jak je to možné?

Po několika hodinách jej nalezl jeden ze závodníků, Hančův přítel Emerich Rath, který se ho pokusil odtáhnout do bezpečí. Po pár stovkách metrů mu však došly síly, a tak svého přítele posadil do sněhu a odjel pro pomoc. Když následná záchranná výprava Hanče našla, ještě jevil známky života, ale krátce poté zemřel na selhání srdce v důsledku podchlazení a vyčerpání. A podobný osud potkal i Vrbatu, jenž byl nalezen o chvilku později – a to díky kabátu, v němž zachránci našli Hanče a který zjevně nemohl být jeho.

Pestrý odkaz

Přesné detaily tragické smrti obou mužů jsou dodnes obestřeny tajemstvím, jedno je však jisté – jednalo se o extrémně nešťastnou souhru mnoha náhod. Hanč, Vrbata i jejich ochotní zachránci kvůli špatnému počasí strávili hodiny blouděním, přičemž za normálních podmínek by cesta mezi jednotlivými záchytnými body byla přehledná a bezproblémová.

Na památku tragické události byly v Krkonoších vztyčeny dva pomníky, důležitějším odkazem je však vznik Horské služby. Pro historiky je rovněž zajímavá rovina, jak se s příběhem postupem let pracovalo: Po vzniku Československa byla zdůrazněna národnostní otázka a údajná Hančova touha vyhrát závod nikoli kvůli sobě, ale hlavně kvůli slávě českého národa. Z vyprávění byla téměř vymazána postava Emericha Ratha, který se kvůli svému volnomyšlenkářství i německému původu nehodil do komunistického výkladu, patrnému třeba díky slavnému filmu Synové hor. Moderní uchopení příběhu pak prezentuje zdařilé filmové drama Poslední závod.

ZDROJ: Krkonose.eu

Sledujte Utajené příběhy českých dějin právě teď:

Mojmír Sedláček

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom