Globální změny klimatu přejí diktátorům a světovládcům

Čingischánovi dle vědců pomohla k vybudování říše změna klimatu.
Mongolský bojovník
Mongolský bojovník

reklama

Globální oteplování a vydatnější deště prý přispěly k rychlé expanzi Mongolů ve 13. století. Podle agentury AFP s tímto novým vysvětlením úspěchu Čingischána při budování rozsáhlé říše nyní přišli američtí vědci, kteří výsledky své práce zveřejňují v americkém odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

Výzkumníci vysledovali vývoj klimatu v daném regionu z analýzy letokruhů starých stromů. Na tomto základě pak dospěli k částečnému vysvětlení toho, jak se Čingischánovi podařilo ovládnout velký díl světa v čele tlup kočovných nájezdníků.

Zkoumané letokruhy podle vědců ukázaly, že na počátku vzestupu říše Mongolů se ve střední Asii do té doby normálně studené a suché klima stávalo mírnější a vlhčí. Během teplých a vlhkých let stromy více rostly, což se projevilo na širších letokruzích.

Korejští astronauti

Mongolové a Kazaši v kosmu. Deset zemí, které se snaží proniknout do vesmíru

Tráva ve stepích pravděpodobně začala díky příznivějšímu počasí vydatněji růst, což umožnilo získat dostatečné krmení pro obrovská stáda válečných koní a dalších zvířat potřebných pro dobývání rozsáhlé říše.

"Přechod z mimořádného sucha k bohaté vlhkosti právě na začátku vzestupu mongolské říše silně naznačuje, že klima hrálo určitou roli," vysvětlila podle AFP členka výzkumného týmu Amy Hesslová.

"Podnebí jistě nebylo jediným faktorem, ale vytvořilo ideální podmínky pro to, aby z chaosu povstal charismatický vůdce, vybudoval armádu a soustředil ve svých rukou moc," dodala specialistka, podle níž je to poprvé, co byla vysledována vazba mezi změnou klimatu rozmachem mongolské říše.

ČTK

Čingischán téměř zničil Evropu kvůli globálnímu oteplování

Čingischán povraždil 40 milionů lidí a tím snížil množství CO2 v atmosféře o 700 milionů tun

reklama

reklama