26. září 2023 13:16

Zabil až 300 lidí, těla házel prasatům. Mafiánský zabiják si tím ale vykopal i vlastní hrob

Mafián Giuseppe Greco se do podsvětí narodil a věrně mu sloužil. Ani on se ale nevyhnul klasické chybě řady zabijáků.

Když se řekne Sicílie, každého napadne mafie, potažmo nájemní vrazi, kteří pro ni pracovali a vraždili nepřátele z konkurenčních rodin. Jedním takovým byl i Giuseppe Greco, který se stal symbolem sicilské brutality, když ve jménu rodiny zabíjel stovky lidí. Cestě mafiánského zabijáka se však zřejmě neměl šanci vyhnout, neboť se do tohoto prostředí již narodil.

Mafiánský klan

Giuseppe byl vzdáleným příbuzným velkého sicilského bosse Salvatora Greca, jeho strýc Michele Greco vládl městečku Ciaculli, které je předměstím nechvalně proslulého Palerma. A i jeho otec byl členem zločinecké organizace. Po něm Giuseppe dokonce zdědil přezdívku. Otci se totiž říkalo Scarpa (italsky bota) a mladý Giuseppe vyfasoval zdrobnělinu Scarpuzzedda, která v překladu značila trochu posměšně malou botičku.

Mladému Grecovi se ale brzy nikdo rozhodně nesmál. Mafie z Ciaculli byla totiž napojená na rodinu Corleonesi, což byla frakce známé rodiny Corleone, která vládla sicilské mafii v průběhu války mafiánských rodin. Neví se sice přesně, kdy mladý Giuseppe nastoupil do krvavé služby, na jejímž konci byly až tři stovky mrtvých těl, ví se ale, že již v roce 1979 seděl i díky svým konexím uvnitř rodiny v Sicilské mafiánské komisi, která rozhodovala o zásadních otázkách, akcích a svárech napříč individuálními rodinami na Sicílii.

Čtěte také: Kokain aneb víkendová jízda smrti. Kolik gramů vás může zabít?

Zdatný vrah

Greco byl mafii přínosný především během druhé mafiánské války, která se jako taková táhla již od konce 70. let do počátku let devadesátých. Během let 1981–1983 stál za tucty vražd konkurenčních mafiánů, přičemž řadu z nich odpravil svou oblíbenou zbraní, puškou AK-47. Bylo by však naivní si myslet, že za desítkami a dost možná i stovkami vražd (řada z nich nebyla prokázána) stál tento zabiják sám. Greco úzce spolupracoval se svými parťáky, především však Vincenzem Pucciem a Giuseppem Lucchesem.

Jeho dosah byl postupně natolik velký, že si v listopadu 1982 vyšlápl dokonce i na šéfa samotného Palerma Rosaria Riccobona. Ten byl sice spojencem rodiny Corleonesi, jenže jí přestal být užitečný a boss Riina rozhodl, že je nutné se tohoto závaží na noze zbavit. Riccobono byl pozván na grilování do domu Michela Greca. Po hostině na něj a dalších 8 lidí ovšem čekal šokující dezert v podobě záplavy kulek od do té doby blízkých spojenců. Žádné z těl nebylo nikdy nalezeno a tvrdí se, že ostatky byly předhozeny prasatům.

Likvidátor určený k likvidaci

Jelikož byly akce Greca a jeho kumpánů velmi úspěšné a během několika měsíců stály život celou řadu významných členů mafiánských rodin od konkurence, samotný Giuseppe začal výrazně stoupat po potravním řetězci. Jeho aura dosáhla dokonce takových hodnot, že k němu mladší zabijáci začali vzhlížet více než k samotným bossům uvnitř rodiny. A to se především velkým rybám z Corleonesi nelíbilo. Nechali tak Greca ještě v srpnu 1985 zabít policejního vyšetřovatele Antonina Cassaru, který dříve stál za zatčením 163 prominentních zločinců včetně Greca a jeho rodiny, o měsíc později už si ale vyšlápli na svého vrchního popravčího.

Greco byl v září 1985 zabit ve svém vlastním domě a nepřekvapí, že ho o život připravili právě věrní kumpáni Puccio a Lucchese. Boss Riina totiž toužil po oslabení rodiny z Ciaculli a Greco mu již delší dobu přišel příliš samostatný a ambiciózní. Zkrátka Riinovi čím dál více přerůstal přes hlavu, přičemž Grecovi v jeho aroganci a opojení mocí nedocházelo, že si – podobně jako řada jiných mafiánských vrahů – kope vlastní hrob.

Jak už to ale u mafie bývá, i na Grecovy bratry ve zbrani došla řada. Puccio byl o rok později zadržen za jinou vraždu a v roce 1989 byl zabit ve vězeňské cele. Lucchese byl policií zadržen jen o další rok později a uvězněn.

Zdroj: ATI / Criminal Minds Wiki

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom