Fritz Honka: znetvořený alkoholik, který zavraždil čtyři ženy

Kulisy zkaženého Hamburku 70. let se staly němým svědkem odpudivého počínání sériového vraha Fritze Honky, jehož oběti čítaly hned čtyři prostitutky. Jaký byl jeho pohnutý osud?
Fritz Honka zaujal nejen svým zjevem, nýbrž i děsivými činy.
Fritz Honka zaujal nejen svým zjevem, nýbrž i děsivými činy.
eikon-film.de

reklama

Ode dneška můžete v kinech vidět německý snímek U Zlaté rukavice, který i přes nenápadný název slibuje hodně drsnou podívanou. Nekompromisním způsobem totiž zobrazuje životní osudy Fritze Honky, u našich západních sousedů nechvalně známého sériového vraha hamburských prostitutek. Jeho život však stojí za pozornost, protože i na poměry sériových vrahů se jednalo o výrazně vyšinutého jedince.

Těžké dětství a démon alkoholu

Friedrich Paul Honka se narodil v roce 1935 v Lipsku jako jedno z deseti dětí. Sociálně slabá rodina byla poznamenána i pobytem Honkova otce v koncentračním táboře, z něhož ho sice ke konci války osvobodili Rusové, přesto se zlomený muž roku 1946 upil k smrti. Začátkem 50. let šestnáctiletý Fritz prchl do Západního Německa a pracoval v zemědělském družstvu. Po sérii neúspěšných vztahů – počal syna, k němuž se později nehlásil, a také mu nevyšlo manželství – se dostal do Hamburku. Tam nějaký čas žil se svou družkou, jenže tyto roky (a také ztroskotané vztahy) byly poznamenány jeho závislostí na alkoholu. A to se pomalu dostáváme k té části, při níž začíná mrazit v zádech.

V těchto letech, tedy 1970–1975, došlo ke čtyřem prokázaným vraždám, jichž se Honka dopustil ve svém bytě. Jednalo se o prostitutky, většinou po padesátce. Honka si kvůli své zálibě v orálním sexu vybíral ženy, které ideálně neměly zuby – měl totiž úzkostné obavy z toho, že by mu při provozování oblíbené sexuální aktivity ženy nepříjemně ublížily. Jeho oběti také bývaly menšího vzrůstu než on, který měřil 168 centimetrů a nebyl příliš statné postavy. Trpěl navíc i komplexy ze svého vzhledu, v mládí byl totiž účastníkem autonehody, jež mu zdeformovala nos a přivodila výrazné šilhání očí. Když si k tomu připočtete vadu řeči a výrazné tiky, není takovým překvapením, že se namísto běžných vztahů pouštěl raději do interakcí s prostitutkami.

Čtyři oběti Fritze Honky

Ve zmíněné době tedy Honka nalákal do svého bytu celkem čtyři prostitutky a všechny je z různě banálních důvodů uškrtil. Mrtvoly následně rozsekal na kousky a v igelitových pytlích schoval přímo ve svém bytě. Sousedé si prý stěžovali na neustálý zápach tlejícího masa, který se postupně rozléval domem, přesto Honkovi nakonec zlomilo vaz něco jiného. V polovině roku 1975 totiž v jeho domě hořelo a hasiči během zásahu objevili jedno z tlejících těl. Následné prohledání bytu odhalilo i ta další a ještě to odpoledne byl Honka zatčen. Původně se přiznal, ale později tvrdil, že si nic nepamatuje. Silná závislost na alkoholu byla u soudu považována za polehčující faktor, takže se tento bestiální zabiják nakonec dočkal rozsudku v podobě patnácti let v psychiatrické léčebně. V roce 1993 byl propuštěn, změnil si jméno a posledních pět let života dožil v domově důchodců.

Tento příběh se v minulosti nedočkal takové mediální pozornosti jako děsivé osudy mnoha amerických sériových vrahů, a tak je zajímavé sledovat takto obskurní dění přímo u našich sousedů. Pokud tedy chcete trochu potrápit své žaludky a sledovat naturalisticky vykreslené počínání hamburského šílence, snímek U Zlaté rukavice (jak se jmenoval jeden z podniků, kde Honka své nebohé oběti vyhledával) vám to plnohodnotně umožní.

Na volné televizní zpracování nových případů nechvalně proslulých vrahů z Česka i ze světa se můžete podívat v nových případech divácky úspěšného seriálu Temný Kraj online na iPrima.cz nebo v sobotu ve 20.15 na Primě.

Text: MS

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama