Francouzi padělali jeskyni Lascaux. Replika slavného místa je zase otevřena

Ve Francii dnes oficiálně zahájili provoz věrné repliky jeskyně Lascaux, proslulé malbami a rytinami z mladší doby kamenné.
Repliky maleb v Lascaux
Repliky maleb v Lascaux
Volné dílo

Replika byla postavena poblíž této takzvané Sixtinské kaple prehistorie, která je od roku 1979 na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Veřejnosti se objekt u vesnice Montignac na jihu Francie otevře 15. prosince.

Jeskyně za miliardy

Replika jeskyně obsahuje reprodukce všech prehistorických maleb z původního jeskynního komplexu v originální velikosti. Její zhotovení stálo přes 60 milionů eur (1,6 miliardy Kč).

Jeskyně Lascaux byla náhodně objevena v roce 1940 a veřejnosti byla zpřístupněna krátce po válce. Uzavřena pro veřejnost byla už v roce 1963, protože oxid uhličitý vydechovaný návštěvníky narušil mikroklima jeskyně, takže malby začaly blednout. V roce 1983 se otevřela první replika jeskyně, která ale ukazuje pouze dvě nejatraktivnější části jeskynního komplexu.

Repliky maleb v Lascaux
Autor: Volné dílo Repliky maleb v Lascaux

Soubor vyobrazení zdobící zhruba 150 metrů stěn jeskyně tvoří zhruba 150 maleb a více než 15 000 skalních rytin z období 15 000 až 13 000 let před naším letopočtem. Vyobrazena je tam především lovná zvěř.

ČTK

Jeskyně Lascaux - Obrázek 2

Je jeskyně Lascaux obří mapa pravěkého vesmíru?!

reklama