Faraon Ramesse II. se dočkal vlastní sochy. Měla by do neklidné země nalákat turisty

Slavný egyptský faraon Ramesse II. se dočkal vlastní, 11 metrů vysoké sochy. K jejímu oficiálnímu odhalení došlo v úterý 18. dubna. Mělo by se jednat o další lákadlo na turisty, s jejichž nedostatkem Egypt v posledních letech bojuje.
Odhalení sochy Ramesse II. bylo velkolepé.
Odhalení sochy Ramesse II. bylo velkolepé.
youtube.com

reklama

V Egyptě byla odhalena velká žulová socha jednoho z nejznámějších faraonů starověkého Egypta Ramesse II. Socha, která má na výšku 11 metrů a váží 75 tun, byla kompletně restaurována. Slavnostní odhalení se konalo v úterý večer v chrámu v Luxoru na břehu Nilu, uvedla dnes agentura Reuters.

Socha byla objevena postupně v letech 1958 až 1960, jelikož byla rozdrcena na 57 kusů.

Faraon Ramesse II., někdy označován také jako Ramesse Veliký, vládl Egyptu před více než 3000 lety. Vedl několik vojenských expedicí a rozšířil území Egypta - za jeho vlády se toto území rozprostíralo od Sýrie po Núbii. Jeho nástupci ho označovali za "významného předka".

Socha byla odhalena krátce poté, co archeologové našli přes 3000 let starou hrobku urozeného Egypťana.

Egypt doufá, že nové archeologické nálezy posílí cestovní ruch. Od svržení někdejšího egyptského prezidenta Husního Mubaraka v roce 2011 totiž turistika značně utrpěla, především kvůli násilnostem. Cestovní ruch tvoří významnou část egyptské ekonomiky a ministerstvo cestovního ruchu v březnu uvedlo, že počet návštěvníků Egypta by se mohl v blízké době přiblížit počtu turistů před povstáním.

V úterý zaútočili teroristé z takzvaného Islámského státu (IS) v blízkosti kláštera svaté Kateřiny na Sinajském poloostrově, což vyvolalo obavy z negativního dopadu na turistický průmysl. Při útoku zemřel jeden policista a další čtyři lidé byli zraněni.

ČTK

Busta královny Nefertiti

Egyptologové dnes začínají hledat hrobku faraonky, kterou miloval Hitler. Má být u Tutanchamona...

reklama

reklama