Egyptské Pompeje: Ztracené zlaté město je nejdůležitějším nálezem od Tutanchamonovy hrobky

Dlouho se myslelo, že archeologický nález Tutanchamonovy hrobky jen tak něco nepřekoná. Nyní však egyptští vědci přišli s objevem, který bere opravdu dech.
Nově nalezené egyptské město má pojítko s Tutanchamonem skrz jeho dědečka (ilustrační fotka)
Nově nalezené egyptské město má pojítko s Tutanchamonem skrz jeho dědečka (ilustrační fotka)
iStock

reklama

Psal se rok 1922, když poblíž města Luxoru v místě, kterému se říká Údolí Králů, archeologové objevili hrobku mladého egyptského faraona Tutanchamona. Tomuto nálezu se v očích vědců nevyrovnal zatím žádný. Zdá se ale, že ztracené zlaté město to dokáže.

Egyptské Pompeje

Těžko říct, jak se archeologům povedlo udržet senzaci tak dlouho pod pokličkou. Historicky největší starověké město v celém Egyptě totiž našli už před sedmi měsíci. Archeolog a bývalý generální tajemník Nejvyšší rady pro památky Egypta Záhí Havás však nález „ztraceného zlatého města“ oznámil veřejnosti až nyní.

Senzační je, že město bylo objeveno vlastně náhodou. Archeologové totiž na levém břehu Nilu poblíž Luxoru pátrali po pohřebním chrámu. Na každém kroku ale naráželi na cihly a nakonec si uvědomili, že se dívají na zdi budov a pokojů. Někteří odborníci naleziště pojmenovali Egyptské Pompeje, protože stejně jako v tomto známém, výbuchem sopky zakonzervovaném městě, i zde ležely po tisíce let nedotčené předměty, které zde tehdejší obyvatelé po svém náhlém odchodu zanechali. Město poté prostě jen zavál pouštní písek.

Objevili jsme tři velké okresy. Jeden administrativní, jeden, ve kterém pracovníci přespávali, a jeden průmyslový,“ uvedl Havás. „Město bylo opravdu ztracené, nikdo si nemyslel, že se dá objevit, proto po něm nikdo ani nepátral.

Město založil Tutanchamonův dědeček

Archeologové z nalezených předmětů denní potřeby, prstenů nebo barevných keramických nádob mohou získat tisíce nových informací o životě běžných Egypťanů v době největšího rozkvětu říše a ověřit si mnohé své hypotézy. Je navíc možné, že vědci ještě objeví jeho spojení s nedalekým chrámem faraona Amenhotepa III., Tutanchamonova děda, který Egyptu vládl ve 14. století před naším letopočtem. Právě on během své „vlády Slunce“ město založil.

Odborníci jeho značku objevili na velkém množství nalezených věcí. Kromě ní identifikovali také několik nápisů, ze kterých je zřejmé, že se město jmenovalo „Vzestup Atona“. A našly se i pece na výrobu skla a glazované keramiky, a dokonce také formy na výrobu dekorací, jimiž město pravděpodobně zásobovalo nedaleké chrámy a hrobky.  

Co ale obyvatele tak náhle vyhnalo a jak je možné, že archeologické vrstvy zůstaly po tisíce let nedotčené? Na to ještě vědci bohužel odpovědět nedokážou.

reklama

reklama