V Egyptě bylo odhaleno 16 nových hrobek, 20 sarkofágů a 10 000 pohřebních soch

Egypt doufá v posílení turistického ruchu díky novým nálezům.
Egypt
Egypt
istock.com

reklama

Archeologové odhalili ve středním Egyptě 16 hrobek, ve kterých byly nalezeny sarkofágy a další artefakty. Jde podle nich o hrobky kněží z egyptské Pozdní doby. Informovala o tom agentura AP.

Hrobky byly nalezeny v pouštní oblasti Túna al-Gabal nedaleko města Mínjá. Na místě byla už dříve objevena pohřebiště a katakomby s tisíci mumifikovaných ibisů a paviánů. Nově objevené hrobky podle archeologů pocházejí z let 664–399 před naším letopočtem.

Archeologové dnes odhalili 20 vápencových sarkofágů s vyrytými hieroglyfy, pět dřevěných rakví, stovky amuletů a 10 000 modrých pohřebních soch. Víka sarkofágů mají tvar mužské mumie.

Podle Mustafy Vazírího z egyptské Nejvyšší rady pro starožitnosti jsou hrobky v dobrém stavu stejně jako sarkofágy. Činitel se domnívá, že hrobky patřily kněžím Thovta, starověkého egyptského boha písma a moudrosti. Prohlídku podzemních pohřebních prostorů novinářům umožnilo egyptské ministerstvo pro starožitnosti.

Egypt doufá, že nové archeologické nálezy posílí cestovní ruch. Od svržení někdejšího prezidenta Husního Mubaraka v roce 2011 totiž turistika značně utrpěla, především kvůli násilnostem. Cestovní ruch přitom tvoří významnou část egyptské ekonomiky.

Zdroj: ČTK

reklama

reklama