12. dubna 2020 08:50

V Číně se konečně nesmí jíst psi a kočky. Nový zákaz souvisí s pandemií

Může nový zákaz konzumace psího a kočičího masa změnit čínské kulturní zvyky?

Zákaz konzumace psího a kočičího masa v Číně naráží na místní kulturní zvyklosti. Jídlo z psího masa je běžné a až donedávna se nad ním nikdo krom ochránců zvířat nepozastavoval. Jenže situace se mění...

Nejstarší důkaz pojídání psího masa

Jakkoliv se zdá být pojídání psů hlavně asijskou tradicí, archeologové dokázali, že i původní obyvatelé amerického kontinentu pojídali psy tisíce let před Kolumbem. Vzorek paleofekálií (tedy zjednodušeně pravěkých lidských výkalů starých zhruba 9260 let), jenž obsahuje psí kůstku, je nejstarším důkazem o pojídání psů lidmi. Jiným důkazem, tentokrát zprostředkovaným, je malba amerického malíře Joe Catlina zachycující jeho osobní zkušenost se slavností Siouxů, při níž se jí psí maso.

Bóbika aneb pes na talíři

Slavná reklama se psem v asijské restauraci hrála na to, že český divák pojídání psů přiřkne hlavně Asiatům. V Jižní Koreji se stále zabije kolem 2 milionů psů ročně a Human Society International odhaduje, že celosvětově jde na smrt z kulinářských důvodů na smrt 30 milionů psů. Čínou tak často kritizovaný Tchajwan jako první z asijských zemí už dávno před současnou zdravotnickou krizí (konkrétně v roce 1998) celostátně zakázal prodej psího a kočičího masa. Zákaz měl ve výsledku vzestup ilegálních psích jatek a černého trhu s tímto typem masa. Tamní legislativci na to v roce 2017 reagovali přijetím zákona, díky kterému mohli jedlíci psů dostat pokutu až 8500 dolarů, a ten, kdo psa nebo kočku úmyslně týral, se vystavoval pokutě 65 000 dolarů a mohl jít až na 2 roky do vězení. Asie je kulinářský světadíl, ale asi byste tam nechtěli ochutnat všechno.

Čínský zákaz reaguje na koronavirus

Čína má v pojídání psů také dlouhou tradici. Dávný konfuciánský filozof Mencius žijící před 2300 lety řekl, že "drůbež, psi a vepři, jsou-li řádně chováni, jsou vhodným masem pro staré lidi". Shēnzhèn je čínské město, které má víc obyvatel než Česká republika. Kdokoli ze zdejších více než 11 milionů obyvatel si ještě donedávna mohl koupit psí maso k večeři či kočičí k obědu. Minulý čas je na místě, neboť Shēnzhèn prodej tohoto masa zakázal. Zároveň taxativně vyjmenoval zvířata z volné přírody, která se nesmějí jako potravina upravovat, a to pod pokutou až 1400 dolarů. Cílem je snížit riziko nákazy virovým onemocněním (proto přišlo toto nařízení teď), které je přenosné ze zvířete na člověka, rozhodnutí však uvítali hlavně ochránci zvířat. Podle profesora Petera Li z the University of Houston-Downtown by měl plošný zákaz každoročně zabránit smrti 4 milionů koček a 10 milionů psů.

Zákaz je jedna věc, jídelníček druhá

"Spotřeba masa na hlavu se v Číně zvýšila z méně než 10 kilogramů v roce 1976 na více než 62 kilogramů v roce 2012," říká Peter Li v rozhovoru pro World Animal Protection. Konzumace psího masa má v Číně dokonce samostatný festival. Trvá 10 dnů a probíhá v Yulinu, přičemž se na něm zabije několik tisíc psů (některé zdroje píší až o 10 000, tedy o tisícovce psů každý festivalový den). V roce 2019 tam stál kilogram psího masa 40–60 yuanů, což je dle aktuálního kurzu 144–216 korun. Už z toho je jasné, že psí maso není každodenní součástí jídelníčku, ale jedná se spíše o něco výjimečného. V mnoha regionech Číny jde o oblíbenou krmi jak pro její specifickou chuť, tak pro domnělé léčivé účinky. Mnozí věří, že zvyšuje sexuální aktivitu, což ale podle čínské lidové medicíny způsobuje kde co od tygřích penisů až po rohy nosorožců. Jakým způsobem by to k tomu mělo dojít, už ale nikdo neprokázal.

Je jen těžko představitelné, že by se v Číně přestalo jíst maso psí, kočičí či hadí, na které se vztahuje zákaz. I přes vysoké pokuty a v zemi vykonávané drakonické tresty je přece jen Čína neuhlídatelně velká a místy jsou lidé stále neuvěřitelně chudí. Na druhou stranu stát ekonomicky expanduje. Rozrůstá se i jeho střední třída, která najednou má na to, aby si dopřála i nějaký gurmánský zážitek. Tím je například návštěva hadí nebo psí restaurace.

Psí maso na našich talířích

Jakkoliv se nejvíc psů sní v Číně jednoduše proto, že je Čína nejlidnatější země světa, není zdaleka jediná. Na nabídku psího masa lze narazit například ve Vietnamu, Jižní Koreji či Švýcarsku. Ale ani našinec nebyl v minulosti o pochoutky z psího masa ochuzen a psí sádlo bylo vyhledávaným lékem zejména na plicní choroby. "Stává se nyní v Prostějově psí maso potravinou, jejíž odbyt vzrůstá. Krmiti většího psa přijde draho a majitelé tohoto zdomácnělého zvířete zbavují se ho prodejem, nebyl-li jim pes ještě jinak potřebný než jako pouhý hlídač," cituje magazín Euro Český deník z ledna 1915. Je pravda, že v té tobě začala svět ničit 1. světová válka, nicméně válečná nouze a útrapy ještě zdaleka nenabraly svou největší sílu.

Je otázkou, zdali zákaz konzumace psího masa v některých oblastech Číny bude mít trvalý, nebo jen přechodný charakter navázaný na opatření proti aktuálnímu koronavirovému nebezpečí. Faktem ale zůstává, že odpor ochránců přírody sílí a současná situace mu dost nahrává.

Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom