27. ledna 2022 17:05

Berdychův gang vraždil, unášel a provedl loupež století. Policie dostala za krytí tučné odměny

Trest pro Berdychovce

Největší zločinecká organizace v Česku prorostla až do nejvyšších pater policie. Odkrýt její členy a praktiky trvalo sedm let.

Když dostal v roce 1992 teprve devatenáctiletý David Berdych místo bodyguarda v Jonákově Discolandu Sylvie, kde se scházelo celé pražské podsvětí, využil možností, které mu jeho zaměstnání nabízelo, naplno. Začal vymáhat dluhy, přepadávat kamiony a loupit. Hlavně tam ale získal mnohé kontakty, na nichž pak stála celá organizovaná zločinecká skupina. Jejich kriminální činnost se neustále stupňovala. A měla i lidské oběti.

Spojení s policisty přineslo nedozírné možnosti

Gang, který dnes média i policisté označují právě jako Berdychův, byl tak rozsáhlý a úspěšný proto, že mezi jeho členy patřili policisté. A ne jen řadoví. Přibližně v polovině 90. let se elitní detektivové z Odboru pro boj s organizovaným zločinem (OBOZ) rozhodli s Berdychem spojit a za 30procentní podíl mu dělat krytí.

Berdychovu gangu se tak otevřely úplně nové obzory. Začali se zaměřovat na různé únosy a přepadení. Měli k dispozici pravé policejní uniformy, odznaky i dokumenty. Takto vybavení například zazvonili u dveří bohatého podnikatele s tím, že mají povolení k prohlídce a zatčení. Dům vyplenili, uloupili všechno cenné a podnikatele odvezli někam na odlehlé místo, kde z něj mučením a týráním vymáhali třeba kód od sejfu nebo údaje k bankovním účtům.

Podobně také fungovaly jejich předstírané silniční kontroly. V září roku 2002 zastavili falešní policisté také obrněný vůz převážející 154 milionů korun a s pomocí výbušnin a samopalů jeho posádku donutili jej otevřít. Pak si miliony odvezli k vodní nádrži Jiviny, kde je přeskládali do jiného auta a zmizeli s nimi. Média tehdy jejich kousku přezdívala „loupež století“.

Případ se povedlo rozkrýt až po 7 letech

Policisté z OBOZu je kryli a likvidovali důkazy, to ale samozřejmě nestačilo. Pokud by alespoň občas nějaký ze zločinů neodhalili a nechali důkazní materiál jen tak se ztrácet, nikdy by tak daleko nedošli. Díky Berdychovým kontaktům a informacím, které měl o činnosti českého podsvětí k dispozici, ale mohli vyšetřování úspěšně manipulovat od důležitých členů zločinecké skupiny pryč. Berdych navíc občas na akci vyslal nastrčeného člověka, který se stal snadnou obětí – policie ho dopadla a OBOZ tak mohl vykázat výsledky a rozptýlit podezření.

Nakonec se ale povedlo gang i přes jeho elitní vazby rozkrýt. Těmi, kdo zločince nakonec byli schopni zákonu vydat, byli detektivové Helena Kahnová a Tomáš Gregor. „Začali jsme zajišťovat věci z loupeží kamionů. Dělala to odnož berdychovců,“ vypověděl v jednom z rozhovorů Tomáš Gregor. „Najednou jsme zjistili, že v podsvětí přesně vědí, co jsme zabavili, kolik toho je a kde je to uložené.“ Podobně své zjištění, že je cosi shnilého v policejních řadách, popsala i Helena Kahnová: „Po jednom únosu, u kterého jsme věděli, že to udělali berdychovci, naši kolegové zatkli úplně jiné lidi, kteří s tím neměli nic společného. Jistotu jsme ale získali ve chvíli, kdy nám jeden svědek vypovídal proti Davidu Berdychovi. Ten den večer po tom svědkovi stříleli a pokusili se ho unést.“

Kahnová podle svých slov dostala Berdycha do vězení natřikrát, pokaždé mu ale podle jejích slov někdo z vazby pomohl; nakonec se ale přece jen rozhodl vypovídat. „Říkal, že kdyby pracoval sám, udělá tři loupeže za rok a zakryje stopy. Ale ti policisté ho nutili dělat čtyři akce za měsíc. Byl přepracovaný.

Soud a tresty

V Berdychově gangu figurovalo okolo 80 lidí a soudy si vyžádaly na 200 svědků. I proto padlo rozhodnutí případ rozdělit na dvě samostatné části. Činnost samotného gangu se vyšetřovala v první a lidé z OBOZu ve druhé. Berdych si měl odsedět celkem 15 let, bývalí elitní policista Josef Opava a podnikatel Luděk Žalud, který fungoval jako spojka, dostali 14 let. To byly nejvyšší tresty, které v kauze padly.

Všichni jsou dnes už na svobodě. Sám Berdych z vězení odešel díky dobrému chování už v roce 2015 a v polovině roku 2022 mu dokonce vyprší i sedmiletá zkušební doba. Jana Zeleného, který svědčil proti svým kolegům z OBOZu, našli v cele oběšeného. Jaromír Prokop, poslední neodsouzený z proslulého gangu, byl v roce 2021 nepravomocně odsouzen k 10 letům vězení.

Zdroj: Petra Nesvačilová, dokument Zákon Helena (2016)

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom