Unikátní barevné záběry z prohibice aneb takhle se v USA ničil alkohol. Jak se jeho zákaz obcházel?

Díky prohibici vydělal největší americký mafián Al Capone miliony dolarů.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Amerika v barvě 1 - prohibice

reklama

Obecně platí, že pokud se nějaký zdroj stane nedostatkovým, stane se zároveň cílem podloudníků a objektem zájmu černého trhu. Když USA 18. dodatkem Ústavy zakázaly od 17. ledna 1920 výrobu, dovoz i prodej alkoholu, otevřely se tím obrovské možnosti pašerákům, nelegálním výrobcům i prodejcům. Výjimku měl alkohol používaný pro náboženské účely, jenže ne každý alkohol byl mešním vínem. Dodnes je tento ústavní dodatek jediným, který byl v USA zrušen.

Nevinně vinné cihly

Zákazem alkoholu se otevřela stavidla lidské kreativity. Vinné hrozny lisované do cihliček, podobně jako například čajové lístky v Gruzii, se prodávaly s tím, že mají sloužit k výrobě hroznové šťávy. Jenže při vhodném „kvasném“ postupu přípravy se z nich dalo připravit víno. Prohibice se stala i kulisou pro slavnou komedii Někdo to rád horké, v jejíž úvodní scéně je rozstřílený pohřební vůz s rakvemi naplněnými alkoholem, a určitě si ji pamatujete ze slavné gangsterky Neúplatní.

Nejslavnějším filmem o prohibici jsou bezesporu Neúplatní
Autor: Paramount Pictures Nejslavnějším filmem o prohibici jsou bezesporu Neúplatní

Proslulý Al Capone 

Omezení výroby alkoholu bylo v zásadním rozporu s „americkým snem“, v němž každý mohl podnikat – i když ne každý mohl uspět. Přesun výroby a prodeje alkoholu do „podzemí“ využil jeden z nejznámějších šéfů organizovaného zločinu Al Capone a právě prohibice stála za jeho raketovým startem k pohádkovým ziskům.

Capone vlastnil palírny, distribuční síť i bary, ale oficiálně nic z toho nebylo jeho. I když celá Amerika věděla, jak to ve skutečnosti je a kdo stojí za dlouhou řadou vražd spojených s alkoholovým podnikáním, nakonec ho americká justice dostala na nezaplacené daně. 

A jaký byl konec prohibice? Prezident Roosevelt prohlásil, že „nová epocha si zaslouží láhev piva pro každého“! Ale k tomu došlo až v prosinci 1933.

Na dokumentární sérii Amerika v barvě se dívejte každou sobotu večer na Prima ZOOM.

reklama

reklama