V Egyptě vyzdvihli 27 sarkofágů zakopaných před 2 500 lety

Nově objevená studna v Sakkáře vydává svá tajemství...
Sarkofág - ilustrační fotka
Sarkofág - ilustrační fotka
istock.com

reklama

Archeologové odhalili celkem 27 sarkofágů zakopaných před více než 2 500 lety na starodávném pohřebišti v Egyptě. Nález učinili v nově objevené studni v Sakkáře asi 30 kilometrů jižně od metropole Káhiry, informoval server BBC.

Třináct zdobených rakví nalezli vědci již před několika týdny, následně však narazili na dalších 14. Nález je podle expertů jeden z největších svého druhu.

Na zveřejněných fotkách jsou vidět barevně malované a dobře zachovalé dřevěné rakve a další menší artefakty. V Sakkáře, která je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO, se pohřbívalo více než 3 000 let a přes dvě milénia sloužila jako pohřebiště pro někdejší hlavní město Dolního Egypta Memfis.

„Úvodní ohledání naznačuje, že jsou tyto rakve zcela zavřené a nebyly otevřeny od doby, kdy je pohřbili, uvedl ve vyjádření egyptský ministr pro památky a cestovní ruch Chálid Anání.

Na místě nyní pokračují výkopové práce a experti se snaží zjistit více podrobností o původu sarkofágů. Ministerstvo uvedlo, že se chystá zveřejnit „další tajemství“ na tiskové konferenci v příštích dnech.

Egypt se v posledních letech snaží více propagovat své archeologické nálezy, aby oživil ochabující turistický průmysl, který je zásadní pro ekonomiku země, poznamenal server BBC.

reklama

reklama