17,5 milionu korun za přepsaný starý pergamen

Pokud budete dražit staré pergameny, budete muset sáhnout pořádně hluboko do peněženky.
Pergamen z Egypta
Pergamen z Egypta
Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Rukopis zvaný palimpsest

V londýnské aukční síni Christie’s se dnes za téměř 600 000 liber (zhruba 17,5 milionu Kč) včetně aukční přirážky vydražil jediný známý palimpsest, tedy rukopis napsaný na pergamenu přes starší odstraněný text, na němž původní křesťanský zápis nahradil korán. Christie’s přitom konečnou cenu bez dražební přirážky odhadovala "pouze" na 80 000 až 120 000 liber (2,3 až 3,5 milionu Kč).

Vzácný pergamen

Podle britského deníku The Guardian ho objevila francouzská badatelka Eléonore Cellardová, která hledala jiný palimpsest dražený před zhruba deseti lety. Narazila přitom na poslední katalog aukční síně, který zahrnuje i rukopis koránu, který dražební dům datoval do osmého století čili do druhého století islámského letopočtu.

Při zkoumání vyobrazení si všimla, že pod arabským textem prosvítá koptské písmo. Spojila se tedy s aukční síní a společnými silami zjistili, že koptský text pochází z Páté knihy Mojžíšovy, tedy páté knihy Starého zákona.

"Pro dějiny koránu a raného islámu je to velmi důležitý objev. Svědčí o vzájemném kulturním působení různých náboženských komunit," vysvětlila Cellardová.

Egyptští křesťané – koptové

Odborník Romain Pingannaud, který pracuje v Christie’s, se domnívá, že rukopis pravděpodobně vznikl v Egyptě, kde v době arabské expanze žila komunita koptských křesťanů. Podle typu písma soudí, že koptský text nevznikl dříve než v sedmém století.

Koptové jsou potomci původních obyvatel Egypta, kteří v této oblasti žili ještě před příchodem Arabů a islámu v sedmém století. Stále si zachovávají křesťanství, jež přijali v prvních stoletích letopočtu, i když většina obyvatel Egypta (na 90 procent) později konvertovala k islámu.

Vedle ortodoxních koptů je v Egyptě ještě mnoho dalších menšinových koptských komunit, například římskokatolická, řecká či protestantská.

Reklama
Reklama