V Egyptě bylo objeveno 13 sarkofágů starých 2 500 let. Všechny jsou neporušené

Neobvyklý nález 13 dřevěných sarkofágů starých 2 500 let se podařil egyptským vědcům v pouštní nekropoli u egyptské Sakkáry. Unikátní je přitom fakt, že na rozdíl od tisíců jiných sarkofágů nalezených v tomto pohřebním komplexu, jsou sarkofágy zcela neporušené.
Dřevěné sarkofágy se nacházejí v Egyptě poměrně často, většinou jsou ale porušené
Dřevěné sarkofágy se nacházejí v Egyptě poměrně často, většinou jsou ale porušené
profimedia.cz

reklama

Podle egyptského ministerstva památek a turismu byly rakve uloženy v pohřební šachtě 11 metrů pod povrchem a naskládané na sebe. Sarkofágy jsou ve vynikajícím stavu, je na nich dokonce patrná barevná malba. V šachtě archeologové objevili ještě tři zapečetěné výklenky a podle ministra Chálida Ananího zde nejspíš budou další sarkofágy.

Ananího ministerstvo k objevu připravilo sérii propagačních videí natočených ve stylu Indiana Jonese. První z nich můžete vidět zde:

Co je uvnitř sarkofágů?

Sakkára sloužila po 3 000 let jako pohřebiště pro obyvatele starověké metropole Memphis. Na rozdíl od významných úředníků a příslušníků vládnoucí vrstvy, kteří si do svých bohatě zdobených hrobek brali pohřební výbavu a mumifikované domácí mazlíčky, patří nejnovější objevy do kategorie jednoduchých hrobů vyhrazených příslušníkům středních vrstev nebo pracujícím.

Bohatství ukrývající hrobky se ale v průběhu staletí staly cílem vykradačů hrobů a dnes je takřka nemožné najít nějakou hrobku nebo sarkofág neporušené. Nález 13 neporušených sarkofágů proto vyvolává naději, že by se poblíž mohly nacházet další hroby i s původní pohřební výbavou. Bylo by tak možné určit nejen kdo byli oni dávní zemřelí, ale také do jaké vrstvy staroegyptské společnosti patřili.

Otázkou je, co vědci uvidí, až sarkofágy otevřou. Vzhledem k tomu, že jsou rakve ze dřeva a byly uloženy ve velmi suchém prostředí, zřejmě nehrozí, že by na jejich dně našli odpornou tekutinu, jako se to stalo v roce 2018 při otevírání 30tunového kamenného sarkofágu…

reklama

reklama