19. února 2019 12:00

Válka je velký byznys – bohatnou ale jen pašeráci, dealeři, překupníci a zbrojaři. Budeme kvůli tomu válčit věčně?

Poslední 3000 let byli ve všem konání dominantní muži. Proto lidstvo akceptovalo, že mír není normální, zatímco války a násilí jsou přirozené. Mír ale rozhodně není nudný – a navíc je mnohem levnější, než válka, tvrdí mírová aktivistka Scilla Elworthy.

Rozhovor se spolupracovnicí Nelsona Mandely, Petera Gabriela nebo Richarda Bransona, jež byla třikrát nominována na Nobelovu cenu míru, uvidíte v první části původní české talkshow Hausbot Petra Horkého vysílané na Prima ZOOM.

Společnost je řízená testosteronem – včetně žen

Lidé chtějí v principu žít v míru, ale nejde jim to kvůli testosteronu. Ten mají nejen muži, ale i ženy, říká Scilla Elworthy, podle níž v tomhle nejde o genderovou záležitost. „Zvláště v současnosti existuje mnoho žen, které jsou řízeny testosteronem: chtějí soutěžit, chtějí být na vrcholu, jsou velmi bojovné a soutěživé.“

Člověk musí být ve válce, aby plně pochopil, že válka není ničím okouzlující. Když jdou lidé do války, pochodují a ostatní je zdraví, tak se to některým líbí. Když se ale dostanete do válečné zóny a vidíte, co válka lidem dělá, nechcete to už nikdy znovu zažít.

Z občanských válek víme, že hořkost a kruh násilí se roztáčí znovu a znovu a trvá nejméně tři generace, než se rány zacelí – přinejmenším do té doby, než jsou lidé schopni čelit zuřivosti a strachu, který válka vytváří. Na troskách násilí pak vyroste nová touha po pomstě a vše se opakuje.

Válka jako byznys

Podle Scilly Elworthy roční výdaje na válku a zbrojení přesahují 1700 miliard dolarů, přičemž už dvě miliardy dolarů ročně by stačily k zajištění tak významných aktivit, jako je třeba dlouhodobá prevence obezity, boj s rakovinou nebo dostupnost pitné vody všem obyvatelům Země.

Válka podle Elworthy způsobuje chaos, a to vytváří velkou příležitost pro každého, kdo chce pracovat skrytě. Třeba drogoví dealeři, překupníci, pašeráci lidí nebo ti, kdo perou peníze. Ti všichni na válce zbohatnou. Válka ale generuje vysoké zisky i zjevně – především zbrojním firmám.

Jenže mír je také byznys, tvrdí Scilla Elworthy, podle které je to zřejmě vůbec poprvé, kdy někdo přichází s obchodním plánem míru. „Máme byznys plán snad na všechno, ale ještě nikdo to nezkusil s mírem. Kolik bude stát, abychom zabránili lidem zabíjet se navzájem?“

Zbraně dnes nejsou k ničemu

Je vzájemné zabíjení a boj součástí lidské přirozenosti? Podle Scilly Elworthy vůbec ne – mnoho lidí už dokázalo změnit nastavení ve své hlavě a opustit přesvědčení, že lidé jsou přirozeně nepřátelští. Pod údajně přirozenou lidskou nenávist už se tak nepodepíší nejen jednotlivci, ale celé společnosti. Nemůžete použít zbraně proti změně klimatu, ekonomické propasti nebo proti migraci. Zbraně dnes najednou nejsou k ničemu a my máme příležitost být jako lidská rasa trochu chytřejší.

Scilla Elworthy spolupracovala s Nelsonem Mandelou, Desmondem Tutu, Peterem Gabrielem nebo Richardem Bransonem. Prožila mnoho let ve válkách a krizových oblastech, pomáhala zastavit násilí v Jihoafrické republice, byla třikrát nominovaná na Nobelovu cenu míru. Vědecky hledá cestu, jak pomoci vymýcení války a nastolení míru. Pro svoje aktivity získává stoupence po celém světě a zjišťuje, jak obrovský vliv na zastavení násilí mají obyčejní lidé v místech krize, ale také obyčejní lidé v mírových oblastech.

V roce 2018 jí vyšla kniha Mír jako podnikatelský plán, v níž zúročila desítky let svých zkušeností a převedla mnohdy již zprofanovaný „boj za mír“ do prostředí 21. století.

Původní českou talkshow Hausbot Petra Horkého sledujte vždy v pondělí ve 20.00 na Prima ZOOM.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom