Velký korálový útes v Austrálii umírá: 50 procent už je po smrti… A co zbytek?

Poslední novinky o Velkém korálovém útesu u Austrálie nejsou tragické. Jsou zoufale tragické…
Korálový útes...
Korálový útes...
profimedia

reklama

Největší korálový útes světa bledne. Bledne obrovskou rychlostí, která zaskočila i ty největší pesimisty. Během letošního léta (tedy naší zimy) podle posledních výzkumů vybledla asi polovina všech korálů na něm. A výhled do budoucna? Ten je zcela katastrofický…

Co se tedy děje? Korály jsou sice na první pohled odolné, ale ve skutečnosti jde o nesmírně citlivé organismy. Pokud jsou vystavené přílišné ekologické zátěži, znečištění nebo přehřátí, zbaví se symbiotických řas. Tyto řasy jim dávají jejich nádherné barvy – bez nich se z pestrých korálů stávají jen zářivě bílé korály. Tento proces se nazývá bělení korálů.

Takové korály nejsou mrtvé, ale jsou v ohrožení. Pokud příčina stresu zmizí rychle, jsou korály schopné pořídit si další symbionty; nejčastěji jde o řasy, které jsou odolnější vůči předchozímu stresu. Tyto symbiotické organismy předávají korálům až 90 procent energie, kterou získávají ze slunečních paprsků.

Pokud korály o tento zdroj energie přijdou, snadno podlehnou v evolučním boji silnějším konkurentům. Když musí zůstat vybělené příliš dlouho, zarostou je jiné organismy, které už nefungují jako symbionti ale jako paraziti. Výsledný ekosystém pak má mnohem menší stabilitu a korály často zanikají.

Bělení korálů má jedinou výhodu: díky jasně slonovinové barvě se dá dobře pozorovat ze vzduchu. Nedávný výzkum australských ekologů ukázal, že 93 procent korálů ve Velkém bariérovém útesu už známky bělení projevuje – a současně, že na mnoha místech už také začalo masivní odumírání korálových společenstev. Poslední expertní odhady ukazují, že mrtvých je již asi 50 procent korálů!

Co dál?

Nejhorší je, že člověk nemá nic, čím by mohl současný stav příznivě ovlivnit. Další vývoj záleží vlastně pouze na vývoji teplot a klimatických podmínek v okolí Austrálie. Naštěstí přichází na jižní polokouli právě teď zima, což by mělo korálům ulevit, nicméně experti odhadují, že se podaří zachránit jen malou část již umírajících korálů. A co přinese příští léto, to netuší nikdo…

reklama

reklama