Co dělat, když se probudíte ve tři ráno a nemůžete usnout? Vědecký i lékařský problém!

Jde o frustrujícím způsobem běžný scénář. Večer snadno usnete, jen abyste se ve dvě nebo ve tři hodiny ráno vzbudili. Znovu usnout se vám podaří po hodině zírání do stropu.
Insomnie...
Insomnie...
Thinkstock

reklama

Tato nespavost uprostřed noci se občas stane prakticky každému. Podle lékařů jde o běžnou reakci odpovídající na stres, pro značný počet lidí se ale tento problém může změnit na chronickou poruchu. Vlastně je tento druh nespavosti úplně nejběžnější – ještě častější než problémy s usínáním.

Podle vědeckých studií má symptomy některého druhu nespavosti asi 30 procent všech dospělých Američanů. Chronická nespavost je všeobecně definována jako problémy se spánkem nejméně třikrát týdně po dobu tří měsíců a více.

Jak vzniká nespavost?

To, zda se z občasného problému s nespavostí uprostřed noci stane chronický problém, do značné míry závisí i na tom, jak na noční probuzení zareagujete. Lékaři nabízejí několik překvapivě jednoduchých rad, jak nespavost ještě nezhoršit.

Používejte zatemňovací závěsy nebo rolety. Pokud se probudíte, protože se vám chce na toaletu, nerozsvěcujte velké světlo, ale jen noční lampičku nebo baterku.

Pokud jste naprosto probuzení, vstaňte – nezůstávejte ležet v posteli, kde byste se jen převraceli ze strany na stranu. Dělejte chvíli něco uklidňujícího, jako je pletení nebo luštění sudoku. Vyhýbejte se počítači nebo chytrému telefonu.

Stres a úzkost vedou k problémům s usínáním

Chronické problémy s usínáním jsou podle lékařů často spojené se stresem a úzkostí. Budit se příliš časně je naopak často spojené s depresí. Probouzení uprostřed noci mohou způsobovat i některé zdravotní problémy, jako je spánkové apnoe, chronická bolest nebo refluxní choroba jícnu. V pozdějším věku pak mohou ženy budit návaly horka spojené s menopauzou, a muže pak časté močení spojené s potížemi prostaty.

Nejlepší způsob, jak předejít dalšímu probuzení uprostřed noci, je nedělat nic. Nesnažte se přispat si. Nedávejte si šlofíka přes den, nechoďte následující večer do postele dřív. Pokud jste den po částečně probděné noci ospalejší, je lepší únavu zahnat kofeinem než spánkem přes den.

Zapomeňte na lednici, k televizi si vezměte sluneční brýle

Dalším důležitým pravidlem pro pozdně noční probuzení je nejíst. Odolejte nutkání strčit hlavu do ledničky a něco malého zakousnout, protože to by vás mohlo následující noc opět probudit – a pak další a další, až se z jednorázové příhody stane chronická potíž. A krom toho to může přispívat k nadváze.

Pokud si po pozdně nočním probuzení chcete pustit televizi, nasaďte si sluneční brýle. Díky tomu se ztlumí světlo z přijímače, které by mohlo narušit váš systém vnitřních hodin – a opět spustit cyklus chronické spánkové poruchy.

Důležité je vyhnat z hlavy všechny znepokojivé myšlenky, například si při probuzení uprostřed noci počítat, za kolik hodin budete muset vstávat, protože to může vyvolat spoustu úzkosti bránící v dalším spánku.

A někdy pomůže i prostá analýza podmínek, v nichž člověk spí, a vyloučení všech rušivých zdrojů, hluku či nepohodlí. Tím mohou být například i psi či kočky zvyklí spát s vámi v posteli.

ČTK/red

reklama

reklama