VIDEO: Co bylo po Statečném srdci? Skoti vpadli do Irska! Podívejte se na Prima PLAY

První část dvoudílného irského dokumentu Co bylo po Statečném srdci sledujte na Prima PLAY.
Co bylo po Statečném srdci - skotští vojáci
Co bylo po Statečném srdci - skotští vojáci
archiv Prima ZOOM

reklama

V roce 1315 vstoupila do Irska armáda z britských ostrovů. Měla 6000 bitvami ošlehaných veteránů a bylo to jedno z nejsilnějších vojsk, které kdy do Irska vpadlo. Nebyla to ale anglická armáda – tvrdí žoldnéři v brněních byli Skotové. Deset let po smrti legendárního Williama Wallace, známého jako Statečné srdce, se samozvaný skotský král Robert Bruce rozhodl zmocnit se Irska a vyhnat odsud Angličany. Jeho bratr Edward by se pak stal irským králem. Hollywoodský velkofilm s Melem Gibsonem by mohl mít napínavé pokračování, které ale dosud nikdo nenatočil. Hranou rekonstrukci událostí po smrti Williama Wallace sledujte dnes v první části dvoudílného dokumentu Co bylo po Statečném srdci na Prima PLAY.

Podívejte se na rekonstrukci bitvy u Bannockburnu, kde v roce 1314 utrpěla anglická invazní armáda od Skotů drtivou porážku. Právě touto bitvou vrcholí i hollywoodský velkofilm Statečné srdce:

Co bylo po Statečném srdci - bitva u Bannockburnu 1314
Co bylo po Statečném srdci - bitva u Bannockburnu 1314

 

Skoti byli vlastně Irové

Málo známý příběh o tom, jak se skotská armáda před 700 lety pokusila vyhnat Angličany z Irska, má své historické příčiny. Skotové byli vlastně původně Irové – přišli do severozápadního Skotska na počátku středověku. Vztahy Irů a Skotů tak byly dlouhodobé – Irové kolonizovali část skotského pobřeží a ve Skotsku šířili křesťanství. Málokterý skotský král, Roberta Bruceho, který v letech 1306–1329 vládl jako Robert I. Skotský, nevyjímaje, neměl irské předky. Ještě kolem roku 1000 platilo, že když jste řekli Skot, měli jste na mysli Ira.

Omlouváme se, snažíme se dohledat chybějící obrázek

Středověký Edinburgh stojí na lávě, domy měly až 12 pater. Poznejte Skotsko na Prima PLAY

 

Anglická vojska se v Irsku poprvé vylodila už v roce 1169 za vlády Jindřicha II. Plantageneta (1154–1189) a ostrov rychle ovládla. Po konečném podrobení Walesu Angličany roku 1301 tvořili Irové a Skotové jako dva gaelské národy protiváhu proti anglo-sasko-normanské Anglii. Zapomenutá válka v Irsku mohla změnit běh dějin, ale nestalo se tak.

První část irského dokumentu Co bylo po Statečném srdci sledujte na Prima PLAY.

(mih)

reklama

reklama