VIDEO: Japonci jí živá zvířata. Bizarní pochoutka jménem ikizukuri

Japonsko má celou řadu velmi podivných tradic, které nám na západě připadají barbarské.
Suši z živé žáby
Suši z živé žáby
Youtube
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Rovnou na začátek vás varujeme - tento článek není úplně vhodný pro citlivější povahy. Nemá za úkol šokovat. jen ukázat, že jiné kultury mají jiná pravidla. A přestože asi nemáme právo tyhle zvyky hodnotit, mohou nám připadat velmi, velmi nechutná.

Jedí se psi i žáby. No a?

Název této praktiky je ikizukuri. Jde o pradávnou, možná až 2 000 let starou přípravu jídla. Dodnes se řada kroků přípravy tohoto jídla zachovává v prakticky nezměněné podobě. Příprava ikizukuri většinou začíná tak, že si zákazník sám z nádrže v restauraci vybere zvíře, které by chtěl připravit.

Vlastně jde o to, jaký útlocit, vkus a gurmánské peference má jednotlivý zákazník. Tady se v plné nahotě ukazují kulturní rozdíly, byť v případě bezobratlých máme přece jen poněkud snížený "práh bolestivosti".

Na výběr je celá řada zvířat, nejčastěji bezobratlých. Jde o garnáty, chobotnice, humry, některé druhy ryb, ale například také žáby, jako v tomto videu. Znovu upozorňujeme, že video není pro slabé povahy:

 

Speciálně vyškolený kuchař pak zvíře vyloví z nádrže, vyvrhne ho a naporcuje. To by nebylo nic zvláštního. Problém je v tom, že kuchař postupuje tak, aby zvíře při této přípravě nezabil. Samotné maso se připravuje z dolní části zvířete, kde nejsou žádné životně důležité orgány. Poté ho podá hostovi - jenže pojídané zvíře stále žije; pro Japonce je velmi zajímavé, že srdce živočicha přitom stále tluče...

Zakázat nebo podporovat tradice?

V některých zemích už se podařilo ikizukuri zakázet. Na nátlak aktivistů se to stalo v Německu a v Austrálii, ale snaží se o to v mnoha dalších zemích. Například ve Spojených státech se o to pokoušeli peticí. V poslední době se stalo ikizukuri příliš kontroverzním i v Japonsku, a tak od jeho podávání upouští čím dál větší množství restaurací.

Reklama
Reklama