VIDEO: Housenky jako součást jídelníčku na severu JAR? Ochutnejte na PrimaPLAY

Dokument Mezi nebem a zemí vás na PrimaPLAY zavede k jihoafrickému kmeni Vendů.
Housenka můry Gonimbrasia belina
Housenka můry Gonimbrasia belina
NY Daily News
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Masité housenky můry Gonimbrasia belina jsou významnou součástí stravy venkovských obyvatel Zambie a Jihoafrické republiky a ve velkých městech na jihu Afriky platí za vyhledávanou pochoutku. Můžete si je dopřát buďto sušené (něco jako rajčatové čipsy), anebo vařené v omáčce. Housenky se jedí i na území Vendů v severovýchodním cípu JAR. Právě u tohoto národa, jehož historie sahá do 9. století (království Mapungubwe), je zachováno množství tradičních zvyklostí a rituálů. Vendové například praktikují mužskou obřízku a nejedí vepřové maso. Podívejte se na dokument Mezi nebem a zemí na Prima PLAY.

Tady si můžete užít obřadní tanec Vendů okořeněný gulášem z housenek:

Mezi nebem a zemí 1 - housenky chutnají skvěle
Mezi nebem a zemí 1 - housenky chutnají skvěle

 

Vendština (Tshivenda nebo také Luvenda) je jedním z 11 úředních jazyků JAR. Jako svým rodným jazykem jím mluví 1,3 milionu lidí (2,2 % populace JAR – podle sčítání z roku 2011). Dalších 1,7 milionu lidí uvádí vendštinu jako svůj druhý dorozumívací jazyk. Vendština patří do jižní větve bantuských jazyků.

Sběr housenek můry Gonimbrasia belina
Autor: thebestofzambia.com Sběr housenek můry Gonimbrasia belina

 

Ztracený lid Izraele?

Zvláštností Vendů, kteří jsou Bantuové, je jejich soužití se semitskými Lemby. Ti věří, že jsou potomky ztracených kmenů Izraele. Podle jejich tradice dorazili do jižní Afriky kolem roku 696. Lembů je dnes kolem 80 000, mají výrazně světlejší pleť než okolní Bantuové, a podle některých odborníků se skutečně může jednat o potomky židovské migrační vlny.

Dokument Mezi nebem a zemí vás na PrimaPLAY zavede do země jihoafrických Vendů.

(mih)

Reklama
Reklama