Když kameny mluví, Tatra kolem světa 2 je s úctou vyslechne

Výprava Tatra kolem světa 2 se postupně přesouvá z jihu Íránu na jeho sever. Itinerář cesty je skutečně vydařený, náčelník výpravy Marek Havlíček si s ním vyhrál a po trase je v plánu navštívit jak místa, která jsou zapsána do UNESCO, tak i odlehlejší vesnice.
Tatra kolem světa 2 a „Kamenná zahrada“
Tatra kolem světa 2 a „Kamenná zahrada“
Tatra kolem světa 2

Jednou ze zastávek byla v pondělí 20. července návštěva Bagh-e Sangi, volně přeloženo „Kamenná zahrada“, která se nachází poblíž měst Kermán a Sirjan.

Jde o místo, které leží daleko ode všeho v poušti, nikde nic, jen písek a ovce. S místem „mezi ničím“ je spojený příběh, který se začal odehrávat v roce 1961. V té době vlastnil půdu neslyšící muž jménem Darvish Khan Esfandiyarpour, který se nechtěl smířit s tehdejší pozemkovou reformou. Jako klidný projev nesouhlasu s vyvlastňováním pozemků začal na tom svém věšet kameny na suché větve a pahýly stromů. Přestože mu jeho projev nesouhlasu ovoce nepřinesl a o svou půdu nakonec stejně přišel, dožil se Darvish Khan Esfandiyarpour úctyhodného věku 90 let a stal se pro mnohé inspirací, bez nadsázky řečeno i duchovním vůdcem. Místem jeho věčného odpočinku se stala jeho Kamenná zahrada.

Příběh jeho skonem ale nekončí, místo dostalo duchovně a symbolicky významnou roli. Při každé významné události přibude do zahrady další zavěšený kámen, vzpomínka na doby minulé a její symboliku tak žije dál. Velikosti kamenů jsou pak různé a ty nejtěžší váží kolem deseti kilogramů. 

Tato zahrada přináší každému, kdo ji navštíví, možnost se zamyslet nad svým životem a tím, co v životě dosáhl a čeho dosáhnout chce.

Za tým TKS2,

Kateřina Božková

reklama