Výročí: 28. listopadu 1520 objevil Fernão de Magalhães průliv mezi Atlantským a Tichým oceánem

Fernão de Magalhães se vydal hledat průliv mezi Atlantským a Tichým oceánem v čele pěti lodí. Po třech letech plavby se v září 1522 vrátila jediná loď, sám Magalhães cestou zahynul.

Poté, co se plavil nebezpečnými úžinami pod Jižní Amerikou, které nyní nesou jeho jméno, vplul 28. listopadu 1520 portugalský objevitel Fernão de Magalhães se třemi loděmi do Tichého oceánu a stal se prvním evropským průzkumníkem, který se sem dostal z Atlantiku.

Magalhães vyplul 20. září 1519 ze Španělska s cílem najít západní námořní cestu k bohatým ostrovům koření v Indonésii. V čele pěti lodí a 270 mužů se Magalhães plavil do západní Afriky a poté přes Atlantik do Brazílie, kde hledal na jihoamerickém pobřeží úžinu, která by ho zavedla do Pacifiku.

Hledání průlivu

Průliv hledal už v Rio de la Plata, šlo ale jen o obří ústí řeky jižně od Brazílie. Když neuspěl, pokračoval na jih podél pobřeží Patagonie. Na konci března 1520 zřídila expedice zimoviště v Puerto San Julián. Na Velikonoce o půlnoci se španělští kapitáni proti svému portugalskému admirálovi vzbouřili, ale Magalhães vzpouru rozdrtil, jednoho z kapitánů popravil a dalšího vysadil na břeh. V srpnu 1520 jeho lodě bezpečí přístavu St. Julian opustily.

Teprve 21. října konečně objevil průliv, který hledal. Magalhãesův průliv, jak ho známe dnes, se nachází poblíž cípu Jižní Ameriky a odděluje Tierra del Fuego a kontinentální pevninu. Do průlivu ale vpluly již jen tři lodě – jedna ztroskotala, další dezertovala. Plavba zrádnou úžinou trvala 38 dní, a když výprava na druhém konci spatřila oceán, Magalhães plakal radostí.

Jeho malá flotila přeplula za 99 dnů oceán západním a přitom překonala vody tak podivně klidné, že oceán byl pojmenován Pacifik, z latinského slova pacificus, což znamená „klidný“. Na konci plavby byli muži bez jídla a žvýkali kožené části svého vybavení, aby se udrželi naživu. Teprve 6. března 1521 přistála výprava na ostrově Guam.

Magalhãesova smrt

O deset dní později zakotvili mořeplavci na filipínském ostrově Cebu a od vysněných ostrovů koření je dělilo už jen 700 kilometrů. Magalhães se setkal s náčelníkem Cebu, který po obrácení na křesťanství přesvědčil Evropany, aby mu pomohli dobýt konkurenční kmen na sousedním ostrově Mactan. V bojích 27. dubna 1521 byl Magellan zasažen otráveným šípem a jeho ustupující druzi ho ponechali osudu.

Po Magalhãesově smrti se vydali přeživší námořníci ve dvou lodích na Moluky, kde naložili koření. Jedna loď se neúspěšně pokusila vrátit přes Tichý oceán, druhá, Victoria, pokračovala na západ pod velením baskického navigátora Juana Sebastiána Elcano. Loď se plavila přes Indický oceán, obeplula mys Dobré naděje a s pouhými 18 muži na palubě dorazila do španělského přístavu Sanlúcar de Barrameda 6. září 1522. Victoria se tak stala první lodí, která obeplula svět.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom