Čeští horolezci uvízli v 7000 metrech. Záchranná akce se komplikuje

Aktuálně probíhající záchrannou operaci mají na starosti vojenské ozbrojené složky.
Boj s přírodními živly je častým námětem i horolezeckých filmů (ilustrační foto)
Boj s přírodními živly je častým námětem i horolezeckých filmů (ilustrační foto)
Universal pictures

reklama

Rakapoši je se svými 7 788 metry dvanáctou nejvyšší horou v Pákistánu a sedmadvacátou na světě. Mezi horolezci je pak považována ze těžko zdolatelnou kvůli často velmi špatnému počasí. Ostatně prvovýstup byl dokonce proveden až pět let poté, co byla zdolána nejvyšší hora světa Mt. Everest. Právě počasí je i příčinou aktuálního uvěznění českých horolezců, kteří v pohoří Karákóram bojují o život.

Čeští horolezci Jakub Vlček, Petr Macek a místní horolezec Wajidullah Nagri uvízli v táboře III…,“ píše pákistánský deník Dawn. Podle armádních leteckých úředníků odstartovaly ze Skardu dvě helikoptéry, které přistály na letišti Gilgit, aby se následně vydaly horolezce hledat. Letová hladina byla 6 000 metrů, výš stroje letět nemohly z důvodů silného větru a zejména husté oblačnosti. Ne nadarmo nazývají místní horu Dumani, což znamená Matka mraků. Informace, které jsou k dispozici díky satelitnímu spojení, tvrdí, že jeden ze členů výpravy trpí vysokohorskou nemocí a druhý omrzlinami.

Risk bez povolení

Deník Dawn upozorňuje, že českým horolezcům chybělo povolení, což z hlediska byrokratických procesů komplikuje záchrannou operaci. Navíc je jejich pozice ve výšce 6 900 metrů na možné hranici operační dostupnosti pákistánských vrtulníků. Proto je jedna ze záchranných variant vysadit zkušený horolezecký záchranářský tým v níže položené oblasti a k uvězněným dobrodruhům vystoupat.

Nevyzpytatelná Rakapoši

Prvovýstup na Rakapoši se povedl britsko-pákistánské výpravě ve složení Mike Banks a Tom Patey 25. června 1958 . Nešlo o žádné horolezecké začátečníky, Banks 3 roky předtím zdolal nejvyšší horu Severní Ameriky Mt. McKinley a Patey v roce 1956 zvládl spolu s několika dalšími prvovýstup na karákórámský vrchol Muztagh Tower. Karákóram sice není tak proslulý jako Himálaj, nicméně i tady dokáže náhlá změna počasí zhatit nejen výstup, ale i cestu zpět.

reklama

reklama