Tatra kolem světa 2 našla kus pohádky v horké poušti

Jak to vypadá v solné poušti Lút?
Tatra kolem světa 2 našla kus pohádky v horké poušti
Tatra kolem světa 2 našla kus pohádky v horké poušti
Tatra kolem světa 2

reklama

Cestou z horkého jižního Íránu se členové expedice Tatra kolem světa 2 (TKS2) zastavili kousek od města Kermán, kde si udělali celodenní zastávku na solné poušti Lút (Dašt-e Lút). Nejen díky své rozloze (jde o 25. největší poušť světa), ale i díky svým „oázám“ byl kus této písečné části světa zapsán v roce 2016 na seznam UNESCO.

Když se po poušti proháněla kola našich dvou vozů, nešlo o Fata morgánu – přestože zde před 15 lety byla naměřená teplota vyšší než 70 stupňů Celsia, před očima našich cestovatelů se objevila vodní plocha, známá jako Lake of Kalout. Pouště jsou vnímány jako spirituální místa, kde je člověk otevřený celému světu – nemá se zde totiž kam schovat, a tak není divu, že pohled na klidnou hladinu jezera uhranul celý tým TKS2.

Z tohoto bodu proběhl zrychlený přesun zpět do metropole Íránu, v neděli 26. července se od týmu měl po více než čtyřech měsících odpojit Tomáš, který se na palubu Trajdy připojil jako jeden z první desítky dočasných členů. Po společné večeři jsme se s Tomem rozloučili a přejeme mu šťastný let a i návrat domů.

Přejezd od pouště Lút do Teheránu byl téměř 850 kilometrů, takže se jelo prakticky přímo, aby se vše stihlo tak, jak se stihnout mělo. Aktuálně má tým před sebou servisní dny, a to u místního dealera vozů Tatra, se kterým se seznámil pár dní po svém příjezdu do této země Orientu. Mimo servis vozů proběhne i „servis“ všech členů naší posádky – písku a horkých dní bylo v posledních týdnech skutečně hodně.

Za tým TKS2,
Kateřina Božková

Dokumentární seriál Tatra kolem světa 2 můžete na Prima ZOOM (od 3. října) premiérově sledovat každou sobotu ve 20.00.

reklama

reklama