Tatra kolem světa 2 – náhodné objevy

Dle původního plánu měla expedice TKS2 v těchto dnech objevovat krásy východní kultury někde v Uzbekistánu. Stále jsou v díky koronavirové pandemii v Turecku, ale díky tomu mohou poznávat to, na co by neměli čas, a náhodně objevovat zapadlá místa Turecka.
Trajda je momentálně v Turecku.
Trajda je momentálně v Turecku.
Tatra kolem světa 2

Jeden z těch náročných úkolů na expedici je najít pěkné místo na spaní, které by mělo splňovat několik důležitých aspektů: klid, pěkný výhled, poblíž voda, blízké místo na toaletu, místo na rozložení nábytku, vřelí obyvatelé v okolí nebo mít auto úplně schované. To se nám před týdnem povedlo na překrásné pláži několik kilometrů před městem Samsun. Několik kilometrů dlouhá bílá pláž bez jediného náznaku civilizace. Po takových dnech touží snad každý cestovatel.

Z pláže odjíždíme k přehradě, objevujeme hrobky a hrad, jejichž historie sahá až do dob 330 let před naším letopočtem. To je na objevování to nejlepší, spontánnost, objevování, dobývání, náhody. Studujeme mapy a objevujeme v mapě Sahinkaya kaňon, vyrážíme k němu po úzké cestě a zakempíme u něj. Sice nás v noci probudí trochu nekompromisní vojáci, ale po hodině a půl si nás přidávají na Instagram a dělají si s námi selfíčka. Někdo si stěžoval na to, že tu kempujeme, a jsme prý podezřelí.

Ráno odjíždíme do Samsunu, kde se snažíme vyřídit prodloužení povolení pobytu. To se nám nedaří. Ale zrovna dnes otevírají v celém Turecku restaurace, tak si alespoň vychutnáme tureckou kuchyni. Prakticky uvíznutí v Turecku jsme zkombinovali i s uvíznutím v této oblasti, protože čekáme na balík z Ministerstva průmyslu a obchodu, ve kterém nám zaslali respirátory vyvinuté v ČR, jež budeme představovat na naší expedici, abychom dál plnili jeden z našich cílů – prezentovat Českou republiku a šikovné české ručičky. Balík však stále zůstává (už víc než druhý týden) uvězněný v Istanbulu v místním depu pošty.

Další zastávkou je byzantský klášter Soumela Monastry, který je jako vystřižený z časopisu o himálajských klášterech. Úchvatný zážitek jsme si trochu opepřili off-roadovou vsuvkou, abychom se dostali k další, ještě zapadlejší památce, kterou už usekl zub času. Zajížďka se vyplatila. Vedle toho všeho jednáme s úřady a děláme vše pro to, abychom se už tento týden dostali do Íránu. Povede se to? To se dovíme během několika následujících dnů. Sledujte nás na Facebooku Tatra kolem světa 2!

Marek Havlíček
Vedoucí výpravy Tatra kolem světa 2

reklama