Překvapivě nádherné moře v Kambodži

Chcete-li prožít Thajsko před 20 lety, kdy na mnoha ostrovech nebyl ani kilometr asfaltové silnice a kdy jste se mohli s batohem na zádech procházet po pobřeží, aniž byste potkávali davy lidí, vyrazte do Kambodže a vydejte se na některé ostrovy na jihu země. Ostrov Koh Rong vás určitě nadchne.
Kambodža ostrůvek Son Saa
Kambodža ostrůvek Son Saa
Marco Polo

reklama

Nápadná podoba s thajským Koh Samui

Koh Rong teď vypadá velmi podobně, jako Koh Samui před 20 lety. Krásné pláže, hustá džungle, malé vnitrozemské říčky, pohodové šnorchlování. Většina ubytování je velmi skromná, ale i o tom to je. Rozvoj infrastruktury postupuje velmi pomalu. V roce 2016 vyprší ochranná doba, kdy byl rozvoj ostrova zadržován, aby nedošlo k příliš náhlé změně. Středem ostrova se táhne hlavní silnice (zatím prašná). Z ní vychází pět vedlejších cest, které vedou na pozemky, na kterých bude v budoucnu probíhat velký stavební ruch. Budou se tu stavět 5* resorty. Buldozery mohou přijet kdykoli, jen musí být dodrženo pravidlo, že se vše oznámí alespoň jeden měsíc před vypuknutím stavebních prací.

Kambodžský magnát Kithr Meng, který vlastní několik mediálních a telekomunikačních společností, si ostrov pronajal od kambodžské vlády na 99 let a představil svůj 20letý plán rozvoje ostrova. Letiště, přístav, golfové hřiště, kasino a několik pětihvězdičkových hotelů. Cíl je jasný – vytvořit z Koh Rongu nejslavnější a nejvyhledávanější kambodžské letovisko. Kdo chce tedy ostrov poznat v současné autentické a přirozené podobě, neměl by návštěvu příliš odkládat. Podobných míst není na světě mnoho.

Americké „Přežití“ na Koh Rong

31. a 32. pokračování úspěšné americké soutěže „Přežití“ se právě začalo natáčet na Koh Rong. Více než čtyři měsíce budou muset soutěžící velice tvrdě bojovat o celkové vítězství. Během natáčení se filmaři pokusí zprostředkovat divákům i mnohé přírodní krásy ostrova.
Jejich show bude zejména přitahovat turisty a natáčení nebude mít vůbec žádný negativní dopad. Původně mělo být vše realizováno na thajském ostrově Koh Lanta, ale nečekaně zemřel jeden z účastníků a nebylo vhodné pokračovat na stejném místě,“ potvrdil pan Tunsay Khmer, mediální zástupce producenta.

Minulost, na kterou se už téměř zapomnělo, ale…

V polovině března roku 2015 vpadl gang ozbrojený mačetami a kameny do hotelu Long Beach Bungalow a napadl majitele hotelu Jooni Huhani Nlemla (40 let, Finsko) a Michaela Haye (27 let, Británie) a zdálo se, že odvrácená strana popularity dorazila už i na rajský ostrov.
Michael Hay skončil se zlomenou lícní kostí a 11 cm dlouhou tržnou ranou na hlavě. Majitel Long Beach Bungalow dostal také ránu do hlavy. Oba skončili v nemocnici.
Ministr vnitra pan Sar Khen poslal na místo tým specialistů s úkolem zjistit, co vězí za násilím a proč je ostrov svědkem  rvaček, bodnutí nožem, střelby a dokonce i výbuchů. Oficiální stanovisko nikdy nikdo nezveřejnil, ale policie nastolila pořádek tak rychle a tak razantně, že se už nikdy nic podobného neopakovalo. Někde pod pokličkou ale může něco bublat.

Do ráje není jednoduchá cesta

Počet turistů je také limitován komplikovanou dopravou na ostrov. Na ostrově zatím není žádné letiště a ani do nejbližšího pobřežního městečka Sihonoukville nelétají žádné mezinárodní spoje. Kdo chce na ostrov, musí tedy protrpět dost dlouhé cestování. Odměnou mu ovšem potom jsou nádherné pláže daleko od masové turistiky.

Soukromý ostrov nedaleko Koh Rong

Nedaleko Koh Rong vystupuje z moře malký ostrůvek Song Saa. Nádherná ukázka harmonie mezi turistikou a přírodou a lokální komunitou. Song Saa patří k architektonicky povedeným resortům, které ctí přírodu, a  přitom poskytují velmi vysoký stupeň pohodlí.

Text: Marco Polo

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Vietnam plný zážitků

Poznávací zájezd do Vietnamu  pro všechny, kdo chtějí kromě památek zažít i spoustu dalších věcí. Sázení rýže, jízdu na buvolu, výlet na kolech a další dobrodružství. Hanoj a Saigon, delta řeky Mekong, památka UNESCO městečko Hoi An.
Cena včetně letenky:  65 500 Kč

Putování Mexikem

Ucelené svědectví o civilizaci, která trvala nevídaných 4000 let. Poznávací zájezd do země s největší nabídkou památek kultury Aztéků a Mayů v prostředí nádherné a rozmanité přírody. Kombinace poznávání a příjemného odpočinku, koupání a procházek. 
Cena včetně letenky: 75 500 Kč

Safari v Keni – za velkou Pětkou

Jedním ze symbolů afrického safari  je bezesporu Národní park Masai Mara v Keni. Unikátní místo (podobný je jen park Serengeti v Tanzanii). Safari v Masai Mara je jedinečné díky množství zvěře, širokým pláním, kopcovitému terénu, řekám s dramatickým okolím i výborným zázemím. Přijměte naše pozvání k návštěvě tohoto parku s naším odborným českým průvodcem a místním stopařem z kmene Masajů Jamsem Tirou.
Cena včetně letenky: 56 500 Kč

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama