Netopýří jeskyně: Lákadlo pro turisty i zdroj potravy pro místní

Nocoviště netopýrů s vrstvou guána a desítkami tisíc jedinců naakumulovaných na jednom místě jsou časovanou bombou i turistickým lákadlem.

Bat cave. Obyčejná dřevěná cedulka mířící do pralesa. Podobných cedulek ukazujících směr k netopýřím nocovištím je po světě poměrně dost. V Indonésii, USA, Mexiku, Jižní Africe, Laosu, Thajsku. Některé jsou hodně známé a turisticky navštěvované jako třeba Lake Sai Bat Cave na západní straně posvátné hory Fuji v Japonsku, jiné v podstatě pro turisty neznámé, jako je ta v pralese národního parku Kirirom v Kambodži.

Osobní zkušenost

Vlézt tam není nejlepší nápad,“ upozorňovala mě přítelkyně Světlana nejen s ohledem na krkolomnost výstupu, ale i zdravotní riziko. „Do podobných míst zásadně s respirátorem. Nejnebezpečnější jsou vyschlé výkaly, guáno, které se v jeskyni rozpráší a ty ho vdechuješ,“ psal mi přes Facebook Marek Audy, nejzkušenější jeskyňář, kterého znám a který rozhodně ví, co říká. Přestože jsme před jeskyní stáli bez jakéhokoli vybavení, nešlo odolat. Občas vylétnuvší netopýr ukazoval, že jsme tady správně. Bylo pozdní odpoledne a tito soumrační až noční tvorové zatím spali ve skalních útrobách.

Vnitřek jeskyně byl pokrytý vrstvou lepkavého guána, což v praxi znamenalo nejen v něm šlapat, ale i se ho dotýkat, protože lézt na jednotlivé kamenné stupně či protahovat se úzkými průrvami bez doteku skály prostě nešlo. Vyrušení netopýři prolétávali v bezprostřední blízkosti kolem obličejů, tak blízko, že byl cítit závan zvířeného vzduchu. Dobrou zprávou bylo, že se jemné částečky netopýřího guána díky vysoké vlhkosti vzduchu proměnily v nechutné bahýnko a nevířily ve vzduchu.

Odborná literatura pro Kambodžu zmiňuje 53 druhů letounů, přičemž jsou stále popisovány další. V jihovýchodní Asii žije kolem 30 % všech netopýřích druhů, což zahrnuje i velké plodožravé kaloně. Jen pro srovnání, v Česku žije kolem 26 netopýřích druhů, a byť sice máme lokality, kde se netopýři shromažďují, rozhodně se nejedná o desetitisícová hejna jako v případě netopýří jeskyně v kambodžské provincii Battambang.

Pozor: biologické nebezpečí

Před vstupem do jeskyně si malý tým vědců natáhne obleky chránící před biologickým nebezpečím (tzv. HAZMAT – hazardous material, pozn. autora), obličejové masky a silné rukavice, aby se zakryl každý centimetr jejich kůže. Kontakt s trusem netopýrů nebo močí by je mohl vystavit některým z nejsmrtelnějších neznámých virů na světě,“ píše se v reportáži CNN, která se zabývá odebíráním vzorků z netopýrů ve vápencové oblasti čínské provincie Yunnan.

Netopýři, kteří sehráli svou úlohu v koronavirové pandemii, se stali objektem intenzivního zájmu epidemiologů, kteří ve spolupráci se zoology objevují další lokality a potencionální ložiska virů. Odborníci ze Smithsonian Institution objevili u netopýrů v Barmě a Keni 6 nových koronavirů, intenzivně se stále pátrá v Číně. „Provádíme také ústní a fekální výtěry a shromažďujeme trus,“ říká pro CNN Peter Daszak, který předsedá americké ekologické nevládní organizaci EcoHealth Alliance, která se specializuje na detekci nových virů a prevenci pandemie. Součástí výzkumu je samozřejmě i odběr netopýří krve, který se provádí po jejich odchytu do sítí a omámení mírným anestetikem.

Netopýr jako jídlo

Zatímco netopýří jeskyně jsou, či spíše byly, pro turisty lákadlem, netopýři (letouni) jako skupina savců jsou pro mnohé lidi stále zdrojem bílkovin. V publikaci Bats in the Anthropocene: Conservation of Bats in a Changing World (Netopýři v antropocénu: ochrana netopýrů v měnícím se světě) se píše: „Lov netopýrů ke konzumaci jako ‚maso z divočiny či pro medicinální užití je rozšířený a postihuje nejméně 167 druhů netopýrů (neboli cca 13 % světové biodiverzity netopýrů)... Lov je zejména zaměřen na kaloně v tropech starého světa, kde se loví polovina ze všech dosud popsaných druhů.“ Příspěvek v odborném magazínu Virology journal doslova zmiňuje kaloně Lyleova (Pteropus lylei) jako druh, který je přenašečem celé řady koronavirů, ale zdaleka není jediným.

Linie koronavirů byly detekovány u netopýrů po celém světě. Navíc se ukázalo, že lidé žijící poblíž netopýřích jeskyní, kteří je pravděpodobně i pojídají, mají v těle protilátky proti některým typům virů vyskytujících se u právě u nich. Navíc obrovská koncentrace jedinců nahloučených na malé ploše v jeskyních umožňuje rychlejší šíření virů v netopýřích populacích.

Netopýři nikdy neměli příliš dobrou pověst, za což mohla jak jejich soumračná až noční aktivita, tak poněkud podivný vzhled a schopnost létat. Superhrdina Batman je sice kladnou postavou, rozhodně však (kvůli svému tragickému příběhu) netopýrům na popularitě nepřidal. A riziko, že se jejich špatná pověst prohloubí, je vzhledem k množství informací o možnosti virové nákazy dnes o mnoho větší. Otázkou zůstává, jestli cestovní kanceláře vůbec někdy obnoví zájezdy k netopýřím jeskyním.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom