Mount Everest je zase o něco vyšší a znovu se otevírá horolezcům

Až 300 lidí by se mohlo letos pokusit zdolat nejvyšší horu světa Mount Everest vysokou 8 849 metrů. Lezecká sezona začíná v dubnu, podmínkou bude týdenní karanténa a negativní test na koronavirus.
Na Mount Everest se letos chystá 300 horolezců
Na Mount Everest se letos chystá 300 horolezců
iStock

reklama

Podle nepálského ministerstva turistiky se během poslední předpandemické sezony v roce 2019 na nejvyšší horu světa vypravilo 381 horolezců. Na rozhodnutí otevřít zemi horolezcům s napětím čekali nadšenci z celého světa. Například kalifornský vůdce Lukas Furtenbach podle CNN povede letos v Nepálu v pěti týmech 22 horolezců včetně jednoho výstupu na Mount Everest.

Nejde ale jen o Everest – na území Nepálu se zcela nebo částečně nachází osm ze 14 nejvyšších hor světa a poplatky za povolení představují každoročně pro nepálskou ekonomiku příjem několika milionů dolarů.

Mount Everest byl stejně jako celý himálajský region uzavřen v březnu 2020, důvodem byla přísná opatření proti šíření koronaviru. V Nepálu se nakazilo přes čtvrt milionu lidí, více než 3 000 jich nemoci COVID-19 podlehlo.

Himálaj se znovu otevírá horolezcům
Autor: iStock Himálaj se znovu otevírá horolezcům

Jak vysoký je Mount Everest?

Pokud vás zarazilo, že v článku uvádíme, že nejvyšší hora světa je vysoká 8 849 metrů – a vy si ze školy pamatujete, že to má být o metr méně – nejde o omyl. V prosinci 2020 se Čína a Nepál, na jejichž hranici se Mount Everest nachází, dohodly na nové výšce 8848,86 metru. Obě strany to oznámily při oficiální návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v nepálské metropoli Káthmándú.

Jde o důležitou dohodu – Čína totiž dosud uváděla na základě svých starších měření výšku hory 8844,43 metru s tím, že nezapočítávala výšku sněhu na vrcholu Everestu. Naproti tomu Nepál sněhovou pokrývku do měření zahrnoval.

Mount Everest vznikl v důsledku kolize indické a euroasijské tektonické desky před 50–60 miliony lety a stále roste rychlostí přibližně půl metru za 100 let.

reklama

reklama