28. dubna 2021 11:45

Indii ničí statisíce nakažených denně. Existuje vícero důvodů, proč se tam koronavirus vymkl kontrole

V Indii žije 1,3 miliardy lidí a denně se zde novou mutací koronaviru nakazí statisíce lidí. Svádět vinu na nakažlivou variantu nemoci je ale příliš jednoduchým řešením. Problémy lidnaté země tkví v její společnosti a historii.

Indická mutace koronaviru má v Indii ideální podmínky k šíření a strach z ní už se rozšířil i do České republiky. Samotná mutace přitom zase tolik strašidelná není. Jak jsme psali v samostatném článku, viry mutují neustále a navíc jen některé z mutací jsou opravdu nebezpečné. Podle Indian Times bylo v Indii identifikováno 24 000 mutací v 7 000 variantách. Ta, která zde zabíjí a která se už dostala do Evropy včetně České republiky, má odborné označení B1617 a je téměř jisté, že rozhodně nebude poslední variantou. Mnohem větším problémem jsou však zvyklosti obyvatel Indie a vůbec velikost této země.

Komplikovaná komunikace

V Indii se mluví 22 hlavními jazyky, přičemž podle serveru Indian Express v zemi existuje až 1 599 jazyků, přičemž 122 z nich mluví více než 10 000 lidí. Údaj počtu jazyků není samoúčelný, jen ukazuje na obrovskou diverzitu země, která má jen ve své severní části nejvyšší hory světa i vyprahlou písečnou poušť. V takové zemi je extrémně těžké informovat všechny obyvatele o tom, co přesně se děje. Není divu, že pandemie zahltila nemocnice dříve, než se informace o koronaviru dostaly do všech koutů země k obyvatelům.

Chudoba pandemii nahrává

Problémem jsou však i samotné životní podmínky, ve kterých řada Indů žije. Jedna věc je mít informace o tom, že se zemí šíří nebezpečný virus, druhá dodržovat hygienická opatření. Kdo někdy viděl některý z indických slumů, ví, že dodržet hygienické podmínky není jen těžké, ale mnohdy nemožné. Vody je málo a lidí hodně. Roušky stojí peníze a těch je ještě méně. Obyvatelé se často tísní na malém prostoru chýše postavené z vlnitého plechu, tu a tam proti dešti vyztuženého igelitovými pytli. A postel často nemívá jen jednoho nocležníka. Kdepak, v případě Indie nebylo otázkou, zdali vypukne pandemie v plné síle, ale kdy k tomu dojde.

Společenský národ

Indie má v současnosti 1,3 miliardy obyvatel, jejichž nátura je navíc značně společenská. A nemluvíme teď jen o setkání rodinných příslušníků či kamarádů v běžném životě. Velký vliv na indický život mají i různé kulturní akce, oslavy a samozřejmě pohřby. Ty jsou v Indii skutečně velkolepou událostí se zástupy naříkajících, kteří doprovázejí nebožtíka na onen svět až k hranici, kde je jeho tělo spáleno. Ne vždy se řeší, na co dotyčný vlastně umřel, natož aby se zabývalo tím, zda někdo z přítomných hostů není přenašečem nebezpečné choroby.

V den narozenin boha Hanumana projde po úzkých pěšinách vedoucích k chrámu tisíce věřících. Terén neumožňuje davu nic jiného než jít doslova tělo na tělo. Pandemie oslavy jako Diwali (slavnost světel) či Durga Puja sice přibrzdila, ale nezastavila. Tisíce lidí se k sobě tudíž dostanou prakticky až na dotek. Ani nemluvě o svatbách, vedle kterých jsou ty české asi jako komorní sedánek s kamarády u piva v hospodě.

Má situace řešení?

Výrazné sociální rozdíly v Indii bohužel nejde vyřešit ze dne na den stejně jako nízkou gramotnost a neutěšené žití podstatné části obyvatelstva. Indie a její obyvatelé jsou bohužel v nelehké situaci, která bude vyžadovat širokou lékařskou a humanitární pomoc, která pomůže dostat pandemii pod kontrolu pomocí ochranných prostředků a především vakcinace, která je pro zastavení koronaviru stále nástrojem číslo jedna. S případnými dalšími mutacemi už by si měli vědci a lékaři poradit podobně, jako se to daří v případě chřipkového onemocnění, které mutuje dokonce rychleji než covid-19.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom