Dobrodružství: Vlezete do dolu a najdete desítky let staré parkoviště z doby 2. světové války

Válka měla svá malá lidská dramata. Například máte auto, nechcete o něj v rámci válečné konfiskace přijít a víte o jednom starém kamenolomu...
Dokonale ukryté vraky aut
Dokonale ukryté vraky aut
Vincent Michel

reklama

Vincent Michel je Belgičan. Učitel, fotograf a fanda do prozkoumávání starých míst, které ovlivnila lidská tvořivost. "Městský výzkumník" je nepříliš výstižným překladem slov "urban explorer".

Válečné obsazení Francie Hitlerovými vojsky bylo rychlé a Paříž oblíbenou odpočinkovou destninací německých důstojníků. Zatímco v Paříži se hýřilo, ve střední Francii se ukrýval majetek ze strachu před rabovaním i konfiskací.

Pojízdná vozidla totiž mohla být konfiskovýna v zájmu "Říše" a´t už pro účel motospojek, nebo jen "zájmu" říšských důstojníků. V tisku se objevily i úvahy, že hrozilo jejich roztavení pro potřeby válečného průmyslu, ale tato spekulace nemá příliš logického opodstatnění. Automobil je přece jen příliš sofistikovaným a užitečným výrobkem i v rámci válečné mašinerie, než aby byl jen tak roztaven a zničen. Je potřeba vzít v úvahu, že by musel být zcela rozebrát a "odstojen, neboť ať už zlavně, střely nebo nábojnice musí přece jen být z "čistého" materiálu bez příměsí nežádnoucíách prvků. Podobný osud ale běžně potkával například mozazné kostelní zvony. 

Sám Michael potvrzuje, že "se rád vydává proti proudu času" a tentokrát se mu jeho cesta skutečně vyplatila, neboť se se svými snímky dostal do světových médií. Nejednalo se o ledajaká vozidla, ale často šlo o krásné a na tehdejší dobu bezesporu luxusní vozy. Na vozu opel kapitan je stále vidět jeho krásná, byť dnes už oprýskající modrá barva. Auta většinou pocházejí ze třicátých let minulého století.

Po válce měli jejich majitelé, pokud zůstali naživu či je válečné události nezavály do jiných částí Francie či Evropy, jiné starosti, než jít hledat své auto do dolu.

Část z nich se povedlo prodat v aukci, ale naprostá většina zůstane na místě, protože se na nich koroze podepsala tak silně, že jakákoli větší manipulace je v podstatě nemožná.  Ostatně podívejte se na video nálezu, jehož přesnou lokalizaci nálezce zatím utajuje.

Text: Topi Pigula

Dokonale ukryté vraky aut z 2. světové války - fotograf Vincent Michael a jeho úlovky

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama