Caprivi – namibijská obdoba delty Okavango

Je to jedno z největších tajemství Namibie. Téměř nenavštěvované mokřady popírají typický obrázek pouštní Namibie. Kouzelné místo, které v mnoha ohledech může konkurovat proslavené deltě Okavango.

Tvůrci deště v oblasti Okavango a Caprivi

Původními obyvateli celé rozsáhlé oblasti byli křovácké kmeny lovců a sběračů. Nejblíže k nim mají kmeny jako Hambukushu. Ještě dnes jsou hodně přírodním národem, napojeným na životní rytmus povodí Kwango a na rytmus mokřadů, často naplňovaných povodněmi, a rytmus období sucha, kdy je nouze o pitnou vodu. Jejich rituály ještě dnes vyvolávají dohady o jejich dovednostech a jejich schopnost naprosto přesně předpovídat déšť jim přinesla přezdívku „tvůrci deště“.

Německá schválnost

Na mapě vypadá nepatřičně, jako nějaký kartografický naschvál. Mezi Botswanu, Angolu a Zambii někdo vložil pás země, jako by nechtěl, aby spolu sousedily. Ve skutečnosti to ale bylo trochu jinak. Ten čtvrtý vzadu, chtěl také svůj díl. To Němci v roce 1890 vyplázli přes 400 km dlouhý jazyk na Brity a donutili je, aby jim umožnili přístup k řece Zambezi. Možná doufali, že jednou bude Zambezi splavná a propojí je s pobřežím ve východní Africe. Možná to prostě jen zkusili a Britové na to skočili. Možná... Záznamy o motivaci k tomuto požadavku neexistují. Je to docela zvláštní, při té německé pořádkumilovnosti.

Zlí jazykové tvrdí, že jen potřebovali „postavit pomník“ svému kancléři Leovi von Caprivi. Ten nastoupil na post kancléře právě v roce 1890 a jeho prvním mocenským aktem byla veledůležitá smlouva s Británií o rozdělení vlivu v Africe. Některý z horlivých úředníků se možná chtěl panu kancléři zavděčit a vymyslel si tuhle schválnost – Caprivi Strip – pás Caprivi. Ať tak, nebo tak, Namibie má od té doby přístup k řece Zambezi, kancléř Leo von Caprivi má svůj „pomník“ a Botswana nemá hranice ani s Angolou, ani se Zambií (i když tam někde v koutečku, nedaleko Viktoriiných vodopádů, je malinký kousek trojhranice, kde se Botswana a Zambie lehce dotknou).

Zatím je to jen plán, ale…

Západní Caprivi se má stát součástí plánovaného nadnárodního parku KaZa, který má propojit území pěti zemí (Namibie, Botswany, Zambie, Angoly a Zimbabwe). Území KaZa by bylo největším parkem v Africe a pokrývalo by především území tzv. velkého treku slonů a buvolů. Všichni znají velkou migraci v Tanzanii a Keni, ale jen málokdo ví, že velká stáda slonů a buvolů putují po podobně velkém území a během své cesty přecházejí právě území Západního Caprivi. Plán ochrany celé trasy putování stád vyvolal potřebu sloučit jednotlivá území v různých státech do jednoho velkého a společně chráněného parku. Sladit zájmy pěti zemí, pěti odlišných politických směřování není jednoduché ani v Evropě, natož v Africe. Košile je bližší než kabát všude na světě. Možná že ambiciózní plán na vznik KaZa nebude nikdy plně realizován. Ale už jen diskuse o něm pomáhá otevírat diskusi o mnoha problémech ochrany přírody v této lokalitě.

Safari v Caprivi

Vyrazit na safari můžete na jihu Afriky do mnoha zemí a mnoha oblastí – Mozambik, Botswana, Zambie, Zimbabwe, Malawi, Namibie. I v samotné Namibii můžete vidět zvěř na mnoha místech. Většinou hodně vyprahlých. Proto je Caprivi pro Namibii tak nezvyklým prostředím. Určitě stojí za návštěvu.

Tady vládne řeka Kwango

Caprivi rozděluje na Západní a Východní řeka Kwango. Jakmile Kwando překročí hranice s Angolou, začíná vytvářet mokřady. Řeka se připravuje na svůj vrcholný kousek. Musí se ještě prodrat dlouhou cestou, kdy tvoří hranici mezi Botswanou a Namibií (Caprivi), aby se vylila z břehů u jezera Liambezi a vytvořila krajinu velmi podobnou proslavené deltě Okavango. Jako by si na dělicí čáře mezi Západním a Východním Caprivi řeka Kwando zkoušela, jak mokřady vytvářet. Mokřady tady nejsou tak velkolepé, ale zažijete tu stejná setkání s koupajícími se slony, hrochy a buvoly. Uvidíte stejně velké krokodýly. Ale určitě se vyplatí popojet a vychutnat si oblast u jezera Liambezi.

Viktoriiny vodopády na dohled

Hodně cestovatelů se při návštěvě jihu Afriky vydá k Viktoriiným vodopádům. Je to rozhodnutí, kterého nikdy nelitují, pokud vědí, co je tam čeká, a vědí, jak vypadá řeka Zambezi v různých sezonách. Impozantní vodopády v období dešťů nebo krátce po nich vypadají v době sucha jako chudý příbuzný. Přesto mají svou krásu i v tomto období a řeka Zambezi je plná zvěře a odvděčí se návštěvníkům za jejich přízeň. A právě od Viktoriiných vodopádů se můžete dostat do Východního Caprivi. Na africké poměry je to poměrně blízko (za 6 hodin autem jste v Caprivi) a máte tak skvělou možnost propojit si do jedné cesty několik velmi zajímavých míst.

Text: Marco Polo ------------------------------------------------------------------------------------

Hvězdy nad Botswanou s českým průvodcem Safari v Botswaně. Plné safari a dobrodružství pro ty, kdo nevyžadují luxus, ale chtějí zážitky v malé skupince (6–8 cestovatelů). Projedeme NP Chobe, Savuti a Moremi. Zažijeme deltu Okavango na člunech mokoro a prožijeme noc pod hvězdami na solné pláni Makgadikgadi. Jako bonus pak budeme obdivovat slavné a nádherné Viktoriiny vodopády. Cena, včetně letenky, vstupů a stravování: 79 900 Kč Termíny odletů: 8. 10. 2019, 19. 5. 2020 Putování Mexikem s českým průvodcem Ucelené svědectví o civilizaci, která trvala nevídaných 4000 let. Poznávací zájezd do země s největší nabídkou památek kultury Aztéků a Mayů v prostředí nádherné a rozmanité přírody. Kombinace poznávání a příjemného odpočinku, koupání a procházek. Cena včetně letenky: 75 500- Kč Termín odletu: 23. 11. 2019 Safari v Keni – Ve stínu Kilimandžára + pobyt u moře Poznávací zájezd na safari do národních parků Amboseli, Tsavo West a Tsawo East, prodloužený o pobyt u moře na Diana Beach. Zájezd je skvělý především pro ty, kdo chtějí zažít autentické safari v malé skupince klientů a kdo si na konci safari chce odpočinout u moře. 5 nocí na safari + 5 nocí u moře. Cena, včetně letenky: 71 500 Kč Termíny odletů: každou sobotu od 31. 8.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom