Napínavé video: Přesvědčí Bear Grylls vystrašeného mladíka, aby snědl živý hmyz?

Dá se zbavit fóbie z konzumace hmyzu? Tady máte metodu přímo od Beara Gryllse.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Bear Grylls: Bod zlomu 6 - hmyz

reklama

Věhlasný Bear Grylls ukazuje, že i těch nejtěžších fobií se možná jde zbavit. Jenže metody, které používá, mohou někomu připadat nechutné. 

Chuť nechutného

Hmyz se jí na obrovských rozlohách Asie i Afriky. Jenže téměř vždy je nějakým způsobem upravovaný. Přece jen je něco jiného pozřít upraženého cvrčka, který někomu chutí připomíná pražené mandle, a spolknout obsah obřích larev brouků.

Chuťově není hmyz nijak zvláště výrazný, nicméně důvod, proč nám připadá nechutné ho jíst živý, netkví v chutí. Spíš se do myšlenek vkrádá představa, že se bude v puse hýbat a vlastně ho člověk jí i se všemi vnitřnostmi a nestrávenými zbytky potravy. Proto se hmyz tepelně upravuje, nebo se připravuje s celou řadou ingrediencí, které mu dodávají výslednou příjemnou chuť. Jak se člověk pojídající hmyz tváří, se můžete podívat ve videu z dokumentární série Bear Grylls: Bod zlomu, která běží na Prima ZOOM každou neděli ve 20:00.

Podle Beara Gryllse není konzumace živého hmyzu nic náročného (ilustrační fotka)
Autor: iStock / Getty Images Podle Beara Gryllse není konzumace živého hmyzu nic náročného (ilustrační fotka)

Bear Grylls a jeho metody

Bear Grylls proslul jako propagátor metod přežití. Jeho nový projekt je zaměřen na odstraňování celé řady fobií. Entomofobie, tedy chorobný strach z hmyzu, je registrován v Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, jedná se tedy o skutečně lékařsky zmapovaný strach. Psycholog Cyril Höschl tvrdí, že „hlavními tělesnými příznaky jsou bušení srdce, zrychlený puls, chvění či třes, sucho v puse, obtížné dýchání, svírání na hrudníku, neklid, sevření žaludku, závrať, návaly horka nebo chladu a pocity znecitlivění nebo mravenčení. Celoživotní prevalence (výskyt v populaci) se odhaduje asi na 10 %, 1,5 až 2krát častěji u žen než u mužů.

Bear Grylls se snaží jít mnohem dál, než jen za hranicí „běžného“ překonání. U člověka, jenž se štítí hmyzu, nejde jen o to, aby ho dobrovolně vzal do ruky, ale aby ho zaživa snědl. Což je něco, k čemu by se neodhodlal ani mnohý entomofagií nepostižený člověk.

reklama

reklama