Češi začínají objevovat krásu pohoří Mt. Kenya

Češi milují hory. A stále víc jich objevuje nádheru jednoho z nejkrásnějších afrických pohoří Mt. Kenya.
Zebry pod Mt. Kenya
Zebry pod Mt. Kenya
Marco Polo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nejprve se tu objevovali pouze horolezci, ale dnes se prochází po trekových cestách i vysokohorští turisté a v nižších polohách pohoří se zastavují na pár dnů i ti, co přijeli do Keni za safari. Není se co divit, Mt. Kenya je opravdu krásné pohoří.
Být věčně druhý je k vzteku

Někteří sportovci by o tom mohli vyprávět. Jsou vynikající a překonávají všechny dosavadní výkony, jenže se narodili v době, kdy je někdo další jen o něco málo lepší než oni. Jsou odsouzeni k tomu, být sice lepší než všichni v historii, ale být přitom neustále jen druzí. Je to pech, výsměch osudu, je to k vzteku, ale nedá se s tím nic dělat. Mt. Kenya je krásné pohoří, ale nikdy nebude tak slavné jako Kilimandžáro. Mt. Kenya se svým vrcholem ve výšce 5 199 m.n.m. je druhou nejvyšší horou Afriky, ale na vítězství to nestačí. Kilimandžáro, jako nejvyšší hora Afriky (5 895 m.n.m.), je symbolem Východní Afriky a nic na tom nezmění ani poznání, že běžný člověk si v pohoří Mt. Kenya užije mnohem víc radosti a dobrodružství než na Kilimandžáru. Lidé touží zahlédnout zasněžený vrcholek bájné hory, třeba jen na několik málo minut, udělat si snímek, a mít ten hřejivý pocit, že jsem Kilimandžáro pokořil. 

Ti odvážnější se na vrcholek vydají skutečně a po několikadenním trmácení se slastným a neopakovatelným pocitem vystoupí na hromádku kamení. „Jsem tady, a kdo je výš!?“ Nikdo, alespoň v Africe!  Je fajn pozorovat, že pro většinu lidí, kteří se na Kilimandžáro vydávají, je cílem sama cesta na vrchol. Nejde jim jen o to, zapíchnout vlaječku do mapy a chlubit se, že tam byli. Jde jim o zážitek z výstupu, z překonávání sama sebe a ze zvláštního nepopsatelného pocitu sounáležitostí s horou, okolní přírodou. Můj kamarád Astarick, který často doprovází klienty na vrchol Kilimandžára, nazývá výstup „čistírnou duší“. „Tady se každý o sobě za pár dnů dozví víc, než kdyby chodil několik let k psychoušům,“ dodává s úsměvem.  Všechno tohle můžete zažít i na Mt. Kenya a i víc, jenže Kilimandžáro je Kilimandžáro.

Treky pro zkušené Mt. Kenya nabízí několik tras pro zkušené náročné horské turisty. Jsou to trasy na několik dnů (od 3 do 7 dnů).  Určitě potřebujete dobrého horského vůdce a mít jasno, v jakém terénu se chcete pohybovat.  Trasa The Sirimon – Chogoria vystoupá až do výšky 4 985 m.n.m. (Point Lenana) a vyžaduje zkušenost a odolnost. Trasu The Sirimon – Naro Moru zvládnou všichni a přitom nabízí nádherné výhledy, vodopády a dotek s deštným pralesem.  Ale i na této trase je nutný horský vůdce.

Položka na seznamu UNESCO

Když byl v roce 1997 Národní park Mt. Kenya vyhlášený jako přírodní památka UNESCO (World Heritage List), doufali Keňané v příval turistů.  Jenže snaha zapsat na seznam UNESCO co nejvíce míst a památek trochu „ředí“ zájem veřejnosti o jednotlivá místa a pohoří Mt. Kenya se rozhodně nestala novou Mekkou horské turistiky. Pro ty, kdo se tam vydají je to v podstatě dobře. Víte, že jste na naprosto unikátním a ojedinělém místě a zároveň vás netrápí procesí návštěvníků, kteří si jen chtějí odškrtnout, že tu byli. 

Mt Kenya - jaro
Autor: Marco Polo Mt Kenya - jaro

Usaďte se na úpatí a vyrážejte na procházky

Necelých 200 km od hlavního města Keni Nairobi se můžete usadit v nadmořské výšce téměř 3 000 m.n.m. na úpatí hlavního masívu Mt. Kenya. Je to ideální místo k výletům do horských údolí, ale nejen to. Můžete si zalovit pstruhy v horských říčkách, můžete vyrazit na horských kolech anebo jen tak odpočívat v krásném horském prostředí. Když si k takovému pobytu vyberete například hotel Serena Mountain Lodge, můžete ke svým horským aktivitám připojit i safari. Hotel je postavený přímo u napajedla, ke kterému chodí pravidelně sloni.  
Nemusíte bydlet v luxusním hotelu Serena Mountain Lodge, jsou i mnohem levnější a přitom pohodové možnosti. Jednou z nich je Castel Forest Lodge. Velmi příjemný hotýlek s hlavní budovou postavenou už v roce 1910. Rodinná atmosféra, skvělá poloha a nádherný výhled do okolí a na pohoří Mt. Kenya. 

Dva tři dny v horách vám ukáží úplně jinou Keňu, než kterou vidí lidé na pobřeží nebo lidé v Amboseli, či Masai Mara. Navíc zastávku v horách můžete skvěle kombinovat s návštěvou oblasti Samburu, s návštěvou jezer Nakuru a Naivasha, nebo s návštěvou parku Ol Pejeta, kde jsou umístěni nosorožci ze Dvora Králové.  

Mt. Kenya - treky
Autor: Marco Polo Mt. Kenya - treky

Kdy se do Mt. Kenya vydat

Na vrcholcích pohoří Mt. Kenya leží pět ledovců, a i když se jejich hmota zmenšuje každým rokem, stále ovlivňují teplotu v okolních údolích. Nečekejte tedy žádné teplo. Ve vyšších polohách může být až -10C°, v nižších polohách okolo 0C°. Od poloviny března do poloviny června a od října do poloviny prosince v Mt. Kenya prší a treky jsou mnohem složitější, některé se dokonce nedají uskutečnit vůbec. Ideálním obdobím pro návštěvu je leden a únor, srpen a září.

Text: Jan Papež, Marco Polo

Inzertní sdělení
Autor: Marco Polo Inzertní sdělení
Tento článek najdete v těchto speciálech
Reklama
Reklama