VIDEO: Víte, jak jezdí vlaky na Kubě? Do hodně drsného vagonu si naskočte na Prima PLAY

Dobrodružná cesta Kubou v dokumentu Nejdrsnější vlaky světa zdarma pro vás na Prima PLAY
Nejdrsnější vlaky světa (5) - Kuba
Nejdrsnější vlaky světa (5) - Kuba

Jestliže Kubu proslavil vozový park složený z amerických aut z poloviny minulého století, na železnici je situace ještě o poznání horší. Narazit tu můžete na elektrickou trať, po které jezdí soupravy ze 40. let, i původní koleje staré 135 let. Na nic nejsou náhradní díly, všechno se opravuje na koleně. Přesvědčit se o tom můžete v dalším díle dokumentu Nejdrsnější vlaky světa na Prima PLAY.

 

Pokud vám nevadí průměrná rychlost 35-50 kilometrů za hodinu a občas také šestihodinové zpoždění, nabídnou vám v tomto směru kubánské železnice maximum zážitků. Vozy jsou často bez sedaček, vystoupit i nastoupit se většinou dá i za jízdy.

Původní železniční síť na ostrově budovali majitelé třtinových plantáží a cukrovarů a zprovoznili ji už v roce 1837. Nebyla ovšem určena pro pasažéry, ale pro nákladní dopravu. Po revoluci a následném vyhnání zahraničního kapitálu ze země v roce 1959 začala železnice chátrat a další ránu jí zasadil rozpad Sovětského svazu. Lokomotivy a vagóny z komunistické éry jsou na tom dnes podobně, jako buicky na silnicích – nezbývá, než je udržovat v chodu často za pomoci důvtipu a provizorních řešení.

Kubánská železniční síť má celkovou délku 4226 kilometrů, z toho jen 140 kilometrů je elektrifikovaných.

Projet se Kubou po železnici můžete na Prima PLAY.

(mih)

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama