Opravdové Vzpomínky na Afriku: slavný film je pravdivý, ale…

Říká se, že Afrika člověka úplně změní. V případě spisovatelky Karen Blixenové to je naprostá pravda.

Neexistuje moc romantičtějších filmů než sedmioskarový film Vzpomínky na Afriku. Nejlepším důkazem toho, jak magický kontinent je Afrika, je fakt, že celý film byl natočen podle pravdy. Karen Blixenová opravdu existovala.

Když se evropský podnikatel rozhodl rozjet na počátku 20. století v Africe byznys s kávou, slibovalo to obrovské zisky. Anebo ještě větší průšvih. Keňa totiž byla pro pěstování kávy jako stvořená. Úrodná půda, ideální teploty, spousty laciné pracovní síly… V podstatě stačilo jen sklízet a vydělávat obrovské sumy peněz.

Přesně s tímto plánem do Nairobi přijel manžel Karen Blixenové – peníze na investici získal od své ženy, respektive z věna této bohaté dánské dědičky. Jenže zapomněl, stejně jako mnoho dalších, na jeden „drobný“ problém: Když nezaprší, z úrody není nic. A v letech, kdy se Blixenovi pokoušeli rozjet svůj obchod v Africe, zrovna nepršelo skoro vůbec.

Podívejte se, jak to v domě Karen Blixenové vypadá dnes:

Stejně řídké jako deště byly i příjmy rodiny Blixenů. Hlavu rodiny navíc nějaké obchody, sklizně, hladiny podzemní vody – a nedej Bože dokonce třeba zdravotní stav dělníků – vůbec nezajímaly. Místo, aby řešil stále vysychající potůček rodinných financí, raději se vydával do divočiny. Tam lovil jak divoké šelmy, tak obyčejnou trofejní zvěř. Jeho dvouhlavňovce padli za oběť stovky lvů, levhartů, buvolů i slonů. Dnes by za to dostal trest ve výši několika stovek let, před necelými 100 lety byl však za hrdinu.

Utrpení Dánky v Africe

Jeho mladá a rebelující žena Karen se však nehorázně nudila. Využívala sice svého talentu a vzdělání k tomu, že malovala domorodé černošské služebnictvo, většinu času se však nehorázně nudila. Všechny problémy jí vyřešil milenec: je paradoxní, že byl vlastně naprostou kopií jejího muže – Karen vyměnila vášnivého lovce za ještě vášnivějšího nimroda.

Podívejte se, jaká africká příroda Karen Blixenovou inspirovala:

Dál už zbytek příběhu znáte sami: právě o lásce mezi trošku naivní dánskou malířkou a lovcem divokých zvířat je totiž film Vzpomínky na Afriku. Můžete se na něj podívat v sobotu na Prima Love ve 20.00!

Co už film ale neukazuje, je, jak Karen Blixenová dopadla. To, co se odehrává na stříbrném plátně, totiž byl jen začátek jejího života. Ale ani jeho pokračování nebylo právě veselé. Když její farma zkrachovala a po smrti svého anglického přítele Denise Finch Hattona se Blixenová nemocná a téměř bez prostředků vrátila do Dánska, kde pak v rodném Rungstedlundu severně od Kodaně žila po zbytek života. Zemřela tam ve věku 77 let – až do smrti to byla dokonalá elegantní dáma:

Dnes je z jejího domu muzeum. Najdete ho na okraji Nairobi ve velmi příjemném parku, obklopený vysokými stromy i rozkvetlými keři. Část z těchto rostlin zasadila sama Karen, část je vysazená nově. Dům i jeho okolí jsou úžasnou připomínkou na teprve nedávno minulou dobu, která je však už definitivně pryč. Od doby, kdy se Karen Blixenová usadila v Keni, sice uplynulo pouhých 100 let, ale svět se změnil úplně. V dnešním nesmírně dynamickém Nairobi, které je plné jak luxusních mrakodrapů, tak těch nejhorších slumů, je dům Karen Blixenová nádhernou vzpomínkou na mnohem klidnější věk, kdy čas jen tak pomalu tekl a večery se ještě trávily debatami na verandách.

Pokud si uděláte čas, malý piknik v parku u domu může být báječným zpestřením výletu do Afriky… Více informací o muzeu, cenách a návštěvních hodinách najdete TADY.

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom