Jak měnit peníze na cestách – tip zkušeného cestovatele

V Evropě si peníze vyměníte, kde potřebujete. Úplně jiná situace je ale v asijských zemích – tam je směnárenství uměním!
Peníze, dolary, mince
Peníze, dolary, mince
Wikimedia Commons

reklama

Z bezpečnostních důvodů je dobré vyrazit na delší cesty s kombinací hotovosti, platební karty a cestovních šeků. Cennosti je rozhodně rozumné přemístit z peněženky do speciálního bederního pásu či kapsičky na krku pod oblečením (což ovšem profesionální gangsteři již znají). Dutý pásek se zipem (v prodeji) nebo našitá kapsa zevnitř kalhot (urob si sám) jsou originálnější. V peněžence nechávejte jen menší hotovost a třeba také propadlou platební kartu.

Kurzy dolaru a eura vůči místní měně si poznamenejte před odjezdem (např. z www.xe.com). Nejhorší kurzy bývají na letištích, zvláště na příletech – vyměňte proto jen nezbytnou částku a počkejte do centra města. Ve směnárnách se ujistěte, že neúčtují provizi/poplatek – paradoxně v některých vyspělých zemích (Izrael, Austrálie) se stále vyskytují a nejsou malé. Nebojte se měnit u veksláků, pokud již znáte bankovky a počty nul, mívají výhodnější kurzy, ale je dobré domluvit si nějakého třeba přes recepci v hotelu. V zemích jako Uzbekistán, Turkmenistán, Barma mají veksláci dokonce velmi výrazně lepší kurz než banky (až 4x). V zemích Střední Asie, v Jemenu, Iráku si peníze nepřepočítávejte, urazili byste je, nešidí! Jinde si poprvé pozorně prohlédněte bankovky, počet nul (a počet bankovek).

 O autorovi: Mgr. Lukáš Synek, Ph.D., je biolog, cestovatel a fotograf. Více se o něm dozvíte na jeho webu. Zaměřuje se především na státy, kam se běžně moc nejezdí - někdy tudy dokonce provádí skupiny odvážných turistů. Je autorem knihy „Hedvábnou stezkou po stopách dávných karavan“. Organizuje přednášky pro čajovnu V Síti. V Íránu se počítá v tumanech (tj. neoficiální 10x silnější násobek riálů; např. 10 000 riálů = 1000 tumanů), což může vést k úmyslných i neúmyslným nedorozuměním. Bankomaty nešidí, ale vaše banky si obvykle účtují kolem 100 Kč za výběr. Podívejte se, jestli nemá banka v zahraničí partnera, pak to bývá jako doma. Výběr z bankomatu mívá lepší kurz než výměna hotovosti.

Nevýhodou někde bývá nesmyslně nízká maximální částka výběru (Jordánsko). Nezapomeňte na číslo linky pro zablokování karty při krádeži. Pokud byste přišli o všechno, blízcí vám mohou poslat peníze přes Western Union za poplatek 10 % rychle a téměř kamkoliv.

reklama

reklama